Pavel Muroň: Člověk na misi v Jižním Súdánu

Publikováno: 29. 6. 2015 Doba čtení: 2 minuty
Pavel Muroň: Člověk na misi v Jižním Súdánu
©

Možná si někdy říkáte, jak vlastně vypadá práce Člověka v tísni v zahraničí? V jakých podmínkách naši kolegové pracují a jak tráví volný čas? Odpověď není snadná. Kdyby naši pracovníci v Angole chtěli navštívit své kolegy na Filipínách, museli by překonat devět časových pásem a pokud by mongolští pracovníci chtěli jet na zkušenou do Angoly, tak by museli přelétnout 61 stupňů zemské délky. Ještě větší vzdálenosti jsou kulturní. Proto vás v pětidílném seriálu Člověk na misi necháme nahlédnout do zákulisí a ukážeme život jednoho ze 759 lidí, kteří v roce 2014 pracovali v zahraničí na našich humanitárních a rozvojových projektech.

Pavel Muroň je rodákem z Paskova na Moravě a v Člověku v tísni pracuje od května 2009. Od té doby vedl celkem 10 projektů v Angole, Mongolsku, Jižním Súdánu a zatím poslední štací jsou Filipíny. "Pro Člověka v tísni pracuji, protože mám možnost dělat smysluplné věci, nikdo mi nic nenařizuje a o všem rozhoduji společně s nadřízenými. Ti mi navíc vycházejí vstříc ohledně osobních potřeb. V organizaci mám navíc plno kamarádů," vysvětluje Pavel Muroň s tím, že ho práce zároveň zajišťuje. "Je hodně pestrá, často adrenalinová. Nabízí mi ale i možnost seberealizace a poznání mých vlastních možností. Zároveň mohu poznávat cizí kultury, země a místa, kam bych se jako turista nikdy nedostal a zároveň mám kolem sebe mnoho zajímavých lidí," dodává Pavel a doplňuje, že má rád výzvy.

Tou byla i Pavlova předposlední zastávka v Jižním Súdánu. Na severu nejmladšího státu světa strávil dva roky a pomáhal navrátilcům, kteří strávili značnou část svého života v uprchlických táborech, obnovovat zdroje živobytí (více o projektu zde). Podívejte se, jak Pavel pracoval s místními lidmi, jak se po Jižním Súdánu dopravoval, ale i na to, jak to vypadalo u Pavla v "kanceláři" nebo doma.

Pavlův život na kameru zachytil kolega Jan Novák, o střih se postaral Jan Jiříček, hlavní roli hraje Pavel Muroň a Jižní Súdán a režíroval Život na misi. Více o pomoci Člověka v tísni v Jižním Súdánu čtěte na www.clovekvtisni.cz/jiznisudan

 

 

 

 

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor