Peněžní podpora Člověka v tísni pomáhá tisícům vysídlených lidí na východě Ukrajiny

Publikováno: 11. 4. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Peněžní podpora Člověka v tísni pomáhá tisícům vysídlených lidí na východě Ukrajiny
© Foto: Posmishka

Člověk v tísni pokračuje v poskytování potřebné pomoci lidem postiženým boji na východě Ukrajiny. Kromě distribuce vody, potravin a hygienických potřeb desítkám tisíc lidí, pomohl tým Člověka v tísni peněžní podporou více než 3 300 lidem v Doněcké oblasti. Prostřednictvím naší partnerské organizace Posmishka jsme podpořili peněžní pomocí také obyvatele v Záporoží.

Zajišťujeme peněžitou pomoc lidem vysídleným v důsledku bojů, kteří přišli o domov a odnesli si s sebou jen nejnutnější věci. Tuto pomoc poskytujeme také hostitelským komunitám, které trpí kvůli probíhajícím bojům.

Každý člověk obdrží měsíčně 2200 UAH (75 USD), což je necelých 1700 korun, po dobu 3 měsíců. Petr Drbohlav, regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán, popisuje, jak lidé peníze dostávají: "Podle stanovených kritérií identifikujeme nejohroženější osoby a ty dostanou peníze v bance na základě daňového identifikačního čísla".

Petr dále vysvětluje, že "peněžní pomoc nabízíme v oblastech, kde trh stále funguje a lidé si mohou nakoupit zboží v obchodech. To jim dává možnost koupit si přesně to, co v danou chvíli nejvíce potřebují."

Většina lidí utratí peníze za jídlo, oblečení nebo léky

Na základě našich údajů, které přineslo sledování výhod peněžité pomoci, je patrné, že největší podíl lidí – až 37 %, utratí peníze za potraviny, 22 % finančních prostředků jde na oblečení a obuv, a nákup léků byl zaznamenán v 15 % případů. Na hygienické potřeby padne zhruba 13 % z darované částky, na úhradu nájemného pak 7 % a 3 % jsou určena na úhradu nákladů na dopravu spojenou s evakuací. Část peněz lidé utratili také za topný materiál, benzín nebo za placení daní.

"Začalo se mi opravdu lépe dýchat a žít. Mohl jsem si koupit léky, oblečení a vše, co jsem v danou chvíli potřeboval," říká Dmytro* z Kostiantynivky.

Člověk v tísni bude v poskytování peněžní podpory pokračovat i v následujících měsících, a to nejen na východě země, ale také na západě. Tam plánujeme spustit program umožňující místním zaplatit nájem za bydlení. V nejbližších dnech využije naši peněžní pomoc 18 900 lidí. V návaznosti na to v blízké budoucnosti obdrží příspěvek v hotovosti nejméně 100 000 lidí. Peněžní pomoc lidem je možná díky Evropské unii, Ukrajinskému humanitárnímu fondu a finančním prostředkům sbírky Člověka v tísni SOS Ukrajina Emergency Appeal.

*jména byla změněna z bezpečnostních důvodů

Autor: Petr Štefan

Související články