Pham Doan Trang, laureátka ceny Homo Homini za rok 2017, byla zadržena

Publikováno: 26. 2. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Pham Doan Trang, laureátka ceny Homo Homini za rok 2017, byla zadržena
© Archiv Pham Doan Trang

Pham Doan Trang, vietnamská blogerka, které Člověk v tísni v pondělí 5. března v její nepřítomnosti udělí cenu Homo Homini za mimořádný přínos v oblasti lidských práv, byla ve Vietnamu o víkendu zadržena a vyslýchána kvůli své poslední knize o demokracii.

V sobotu 24. února okolo druhé hodiny odpoledne přišli dva policisté do domu jejích rodičů, kam přijela Trang na oslavy vietnamského Nového roku. Zatímco v přízemí čekalo několik dalších členů vietnamské policie, dva policisté u dveří oklamali její matku tvrzením, že jsou zástupci delegace Evropské unie. Když pootevřela, neoprávněně vpadli do domu, Trang odvlekli do auta a odvezli ji do vyšetřovací kanceláře.

Chtěli po ní informace o její poslední knize „Politika pro lidi“, kde vysvětluje široké vietnamské veřejnosti základní politické koncepty. Zjišťovali, kde se tiskly kopie této knihy. Než ji opět propustili, pohrozili jí, že si pro ni přijdou znovu. Vyhrožovali jí, že pokud o tom, co se stalo, bude psát, bude mít ještě větší problémy. Přikázali jí, aby neopouštěla dům, který navíc obklíčily bezpečnostní jednotky.

Tu noc telefonovala Trang své přítelkyni Trinh Kim Tien. „Zdá se, že se mě snaží vystrašit, než mě přijdou zatknout,“ řekla jí

Napsala také dopis, který umístila na svou facebookovou zeď. „V této době jsou mi vaše podpora a důvěra největší ochranou,“ píše. „Bojuji proti diktatuře, a protože současný vietnamský komunistický stát je diktaturou, bojuji proti němu.“ 

Trang se naštěstí nakonec podařilo opustit domov a ukrýt se v bezpečí. Otázkou je, na jak dlouho.

K zadržení a vyslýchání Pham Doan Trang nedošlo poprvé, v minulosti ji bezpečnostní složky také fyzicky napadly, což jí způsobilo chronické zranění kolene. Opakované zastrašování a pronásledování blogerky kvůli její práci a snaze informovat vietnamskou veřejnost o základních právech je vysoce znepokojující. 

Vietnam tímto porušuje závazky vyplývající z Všeobecné deklarace lidských práv, svou ústavu a i vlastní zákony.


Přečtěte si více:

Cenu Homo Homini za rok 2017 obdrží pronásledovaná blogerka z Vietnamu

Autor: ČvT

Související články