Po nabitém létě začal nový školní rok i v Klubu Smíchov. Co dětem a mladým dospělým nabízí?

Publikováno: 5. 9. 2023 Doba čtení: 5 minut
Po nabitém létě začal nový školní rok i v Klubu Smíchov. Co dětem a mladým dospělým nabízí?
© Foto: Lucie Mannová

Léto v Nízkoprahovém Klubu Smíchov bylo nabité výlety do přírodou i za kulturou, rukodělnými dílnami a všemožnými dalšími letními zážitky. Po létě ale přichází září a návrat do školy a s tím spojené některé novinky ve fungování klubu. Co nového naši pracovníci vymysleli a co vlastně může náš klub dětem a dospívajícím v běžném provozu nabídnout?

S klubačkami a klubáky, kteří zůstali o prázdninách ve městě, jsme společně zažili nejedno letní dobrodružství. Na začátku léta jsme měli návštěvu dětí a pracovníků z klubů v Ústí nad Labem a Liberce. Strávili jsme s nimi dva dny, seznámili se a přespali společně v klubu. O několik dní později jsme vyrazili i s dalšími pracovníky a dětmi ze služeb Člověka v tísni na tábor na Šumavu. Pro mnoho dětí to byl první tábor v životě, nejvíc vzpomínají na noční bojovku, kterou pro ně pracovníci připravili. Ve zbytku léta jsme se vypravili třeba na hrad Okoř, do záchranné zvířecí stanice v Jinonicích, aquaparku nebo na laser game. Ve Smaltérii na Malé Straně jsme si vyrobili vlastní originální plecháčky a na festivalu Letní Letná jsme si zkoušeli žonglování. Navštívili jsme taky několik muzeí, například v Národním technickém muzeu a na Letišti Kbely jsme obdivovali stará auta a letadla, v Národním muzeu zase repliku mamuta nebo stovky drahých kamenů.

Návrat do školních lavic

Na konci každých letních prázdnin ale čeká 1. září a nový školní rok. Klubačky a klubáci usedli do školních lavic a musí si zvykat na změnu každodenního režimu. Tomu se přizpůsobuje i fungování našeho klubu, které od nového školního roku dostává jistých změn. Co nového mohou děti a mladí dospělí čekat a co jim může náš klub nabídnout?

Každé pondělí se budeme nadále věnovat doučování a individuálním konzultacím. Od září však budeme trávit více času v prostorách klubu, abychom byli přístupnější i novým zájemcům a zájemkyním. A co všechno s námi klubáci vlastně řeší?

Tak třeba Aničce je šestnáct let a štve jí, že nemůže najít stálou brigádu. Není si jistá, jak poznat, kdy jde o nabídku skutečné práce a kdy je to nějaký “fejk”, už se totiž setkala s tím, že se jí na facebooku někdo pokusil místo brigády vylákat na nechtěnou schůzku. Zařizujeme spolu proto email, ukazujeme si důvěryhodné zdroje nabídek, učíme se, jak při hledání práce komunikovat, co říct, jaké informace si zjistit, a také v čem spočívají její práva, na co má nárok a co je důstojná odměna.

Simča bude letos opakovat ročník. Kvůli složité situaci doma minulý rok zameškala hodně hodin. Věnujeme se spolu proto doučku, ale také si povídáme o tom, co můžeme společně udělat pro to, aby se Simča ve škole cítila v pohodě a tento rok už učivo bez problému zvládla - hlavu a schopnosti na to rozhodně má! Se Simčiným svolením můžeme na tomhle společném cíli spolupracovat i s její mámou a sociální pedagožkou v její škole.

Erik ve třinácti zažívá svůj první rozchod, a je mu z toho hodně smutno. Všímá si na sobě různých změn a nových pocitů, má mnoho otázek a není si jistý jestli (a komu) je může položit. Ujišťujeme ho proto, že téma vztahů a sexu vůbec není tabu, ale je naopak dobré se otevřeně bavit. Nabízíme mu emocionální podporu i informace, které zatím odjinud nezískal.

(Jména klubáků a klubaček v této části článku jsou změněna a příběhy jsou anonymizované / zkombinované dohromady)

“Nový start, nové možnosti”

Abychom měli dostatek času na individuální práci – ať už jde o pomoc se školou, nebo řešení všemožných témat, trablí nebo plánů – zavádí se v Klubu od září takzvaný Tichý klub. Během poslední hodiny a půl otevírací doby klubu se už nebudeme věnovat skupinovým aktivitám, fotbálek a boxovací pytel necháme v klidu, klub ale bude otevřen všem, kteří potřebují individuální pokec, doučko, nebo jen klidný prostor pro vlastní soustředěnou aktivitu nebo tichý odpočinek.

Klub se také vrací k tématu měsíce, tj. tématu, kolem kterého se bude točit program a budou mu na klubu věnovány různé hry, aktivity, diskuze a workshopy.

Tématem měsíce září je “Nový start, nové možnosti”. Začátek školního roku s sebou nese příležitost uvědomit si, co bychom vlastně od sebe a od školy v příštím roce chtěli: Jaké máme plány a jak bychom se mohli do budoucna rozvíjet? Co se nám minulý rok povedlo a na čem bych měli ještě zapracovat? Udělali jsem nějaké chyby, a jak bychom se jich mohli tento rok vyvarovat? Téma měsíce bývá na klubu přítomno nejen v předem daných programech, ale klubáci se s ním setkávají skrze obrázky a materiály, otázky na tabuli, na které mohou průběžně sami odpovídat a také skrze přirozené situační aktivity a pokec.

Stálicí měsíčního programu je také Klubová rada. Nízkoprahový klub je místem, které sami klubáci a klubačky aktivně spoluvytvářejí a ovlivňují svými nápady a aktivitou. Nejen na klubové radě tak podporujeme schopnost vyjádřit vlastní přání a názory na dění v klubu, kreativitu, zodpovědnost, společnou péči o vztahy, atmosféru a prostory klubu.

Těšíme se na stávající i nové klubáky a klubačky!

Děkujeme soukromým dárcům, díky kterým jsme mohli zajistit financování našeho letního programu. Za vstupy zdarma děkujeme Národnímu muzeu v Praze, Technickému muzeu v Praze a koupališti Biotop Radotín. Za výrazné slevy pro naše klienty a vstřícný přístup děkujeme Smalterii v Karmelitské 28 a Mercuria Laser Game!

Autor: Filip Rut, Kateřina Fuksová

Související články