Podcast Mimo zorné pole: „Mám rád jistou míru punku.“ Se Šimonem Pánkem o spravedlnosti, aktivismu a naději v mladou generaci

Publikováno: 24. 1. 2024 Doba čtení: 1 minuta
Podcast Mimo zorné pole: „Mám rád jistou míru punku.“ Se Šimonem Pánkem o spravedlnosti, aktivismu a naději v mladou generaci
© Foto: Člověk v tísni

Snad žádné jiné jméno není s Člověkem v tísni tak pevně spojeno jako jméno ředitele Šimona Pánka. Aktivismu se věnoval už v roce 1989, kdy jako studentský aktivista stál v čele několika stávek proti režimu. Později se zúčastnil mnoha humanitárních misí, a to v Náhorním Karabachu, Sarajevu během války v Bosně, Afghanistánu, Iráku nebo Haiti po zemětřesení. V rozhovoru s Kristinou Novákovou mluví o tom, jakým výzvám teď podle něj organizace čelí, co mu přináší pobyt v horách a co by poradil svému mladšímu já.

Na začátku bylo jen pár srdcařů

Člověk v tísni za třicet let vyrostl a dospěl. Na začátku ale podle Šimona Pánka stálo jen „pár srdcařů a romantiků“. A přestože organizace stále roste a čím dál více lidí se k ní přidává, ty hlavní hodnoty, kteří zakladatelé ctili na začátku, zůstávají zachovány. Na mysli tím má pravdivost, otevřenost nebo spravedlnost. „Tohle zůstalo stejné, vše ostatní se ale změnilo,“ říká. 

Štvalo mě předbíhání ve frontě

Už během dospívání se setkával se situacemi, kdy cítil pocit nespravedlnosti. Teď už se nad nimi sice pousmívá a považuje je za banální, přiznává ale, že ho zřejmě částečně formovaly. „Nejsem žádný samaritán, jsem spíš pistolník, který chce, aby věci byly správně.“ Velikou měrou se na jeho budoucím směřování podílela také rodina, díky které mohl poznávat zajímavé osobnosti z prostředí českého disentu. 

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články