Podcast Mimo zorné pole: Problémy v Etiopii se prohlubují. Zemi trápí ozbrojené konflikty, špatná hygiena i čím dál větší sucho

Publikováno: 17. 4. 2024 Doba čtení: 1 minuta
Podcast Mimo zorné pole: Problémy v Etiopii se prohlubují. Zemi trápí ozbrojené konflikty, špatná hygiena i čím dál větší sucho
© Foto: Tereza Hronová

Jedna z nejlidnatějších zemí světa, přírodní ráj bohatý na kulturu a historii, ale také stát, která se potýká s krvavými konflikty, klimatickou krizí a dalšími závažnými potížemi. To všechno je Etiopie, ve které pomáháme už přes dvacet let. Jak se pomoc za dvě dekády proměnila? Čím je Etiopie oproti jiným africkým zemím výjimečná? A co stojí za každodenními krvavými konflikty?

Poslechněte si nový díl podcastu s Barborou Ludvíkovou, programovou manažerkou pro Africký roh, a Martinem Šefrem, projektovým manažerem pro Etiopii z České rozvojové agentury.

Největší mise v Africe

Mise v Etiopii je aktuálně naše největší mise v Africe. Tým více než 200 zaměstnanců a zaměstnankyň se zaměřuje na rozvojovou spolupráci i na humanitární pomoc. Pomohli jsme tak například opravit tisíce zdrojů pitné vody a zlepšili situaci s hygienou a sanitací. I tak zemi ale stále trápí narůstající počet infekčních nemocí. Zemědělci se také nadále potýkají se suchem. O tom, jak africkým farmářům pomáháme vypořádat se s klimatickou krizí jsme mluvili v jednom z předchozím dílů našeho podcastu.

Vzděláním k lepší budoucnosti

Nedílnou součástí pomoci je také přístup ke vzdělání. To je v zemi odepřeno hlavně dívkám, které se často starají o mladší sourozence. Děti také musejí pomáhat v domácnosti, aby se rodina uživila, a na školu tak nezbývá čas. „Plno rodin musí zajišťovat vlastní chod a k tomu patří i nošení vody do domácnosti. U nás je to otázka otočení kohoutku, v Etiopii za tím může být i několik hodin práce,“ potvrzuje Barbora Ludvíková. I zde se ale situace začíná obracet k lepšímu.

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články