Podcast Mimo zorné pole: V Česku jdeme proti přirozenému stavu krajiny. Požáry i povodně budou stále častější

Publikováno: 1. 11. 2023 Doba čtení: 1 minuta
Podcast Mimo zorné pole: V Česku jdeme proti přirozenému stavu krajiny. Požáry i povodně budou stále častější
© Foto: Člověk v tísni

Budeme moci v budoucnu ještě vůbec předpovídat počasí? Jak můžeme zabránit povodním a požárům? A jak zdravá je česká krajina? O tom všem mluvila v podcastu Mimo zorné pole moderátorka Kristina Nováková s Miroslavem Havránkem a Jakubem Zeleným.

Každé léto naměří teploměry po celém světě nové rekordy. V místech, kde se v Česku počasí dříve drželo kolem třiceti stupňů, už přístroje naměří i čtyřicítky. Vlny veder v kombinaci s dalšími faktory způsobují extrémní sucho. Pak už stačí jen škrnutí sirky a několikadenní požár, kterému nic nestojí v cestě, je na světě.

Extrémy počasí budou častější

Extrémní formy počasí, jako jsou požáry a povodně, budou podle ředitele České informační agentury životního prostředí Miroslava Havránka v budoucnu stále častější a také intenzivnější. Důvodem je nejen klimatická změna, ale také způsob, jakým se v Česku staráme o krajinu.

Jdeme proti přirozenému stavu krajiny

Tématu zdraví krajiny se věnuje i environmentální poradce Člověka v tísni Jakub Zelený. „Krajinu jsme nejen odlesnili, ale ještě jdeme proti jejímu přirozenému stavu,“ připomíná. Není pak podle něj divu, že v Česku stále více narážíme na důsledky klimatické změny.

Kde podcast najdete

Podcast Mimo zorné pole můžete poslouchat na našem YouTube kanálu, na našem webu a ve všech běžných podcastových aplikacích (Spotify, Apple Podcasts, České podcasty).

Náměty a připomínky nám můžete psát na kristina.novakova@clovekvtisni.cz.

Autor: Člověk v tísni

Související články