Podpora škol v Iráku

Publikováno: 31. 1. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Děti v Irácké škole
© Foto: Majd Zaghir

Kurdistán, Irák – Podpora vzdělávání je nutná. Společně můžeme vylepšit vzdělávání v Iráku a tím sehrát důležitou roli při obnově celé země. Člověk v tísni (Čvt) pomáhal studentům, učitelům a i samotným školám v severním Iráku. Tento projekt trval od ledna do prosince 2023.

Projekt, který byl spolufinancován Českou rozvojovou agenturou a organizací Education Cannot Wait, poskytoval celou škálu aktivit, které se zaměřovaly i na opravy škol, udržitelnost škol, osvětu v oblasti klimatu, neformální třídy, studentské kluby, kurzy kurdštiny, školení psychosociální podpory pro učitele a na pomoc studentům na severu Iráku. 

Klíčové aktivity projektu:
1. Obnova/údržba školy: 

- Tábor Basirma / Základní škola Rojava pro vnitřně vysídlené osoby: Modernizace zahrnovala dodání chromovaných vodovodních baterií na mytí rukou, údržbu klimatizačních jednotek, instalaci světel, dveřních klik a instalace sportovních náčiní, spolu s opravou střechy.

- Tábor Basirma / Střední základní škola pro vnitřně vysídlené osoby: Zlepšení zahrnovala dodávku a instalaci sprchových hlavic na toalety, dveřních klik, chromových kohoutků a údržbu elektrických zařízení.

- Okres Shaqlawa / Základní škola Ansam pro vnitřně vysídlené osoby: Byla provedena výsadba stromů a další zahradnické práce, část pozemku byla zakryta proti slunci. 

2. Vzdělávací služby 
  • třídy neformálního vzdělávání
  • psychosociální podpora a studentské kluby
  • výuka kurdského jazyka
  • pořízení učebnic
  • aktivity zaměřující se na ekologii
  • zvýšení kapacit pro pracovníky ministerstva školství/odboru vzdělávání (DoE/MoE) v oblasti pedagogiky zohledňující rovnost žen a mužů a pedagogiky zohledňující postižení
  • podpora sdružení rodičů a učitelů ve školách
  • poskytování výukových a učebních materiálů učitelům ve formálních školách (vybavení pro volnočasové aktivity, poskytnutí materiálů k psychosociální podpoře) 
3. Poskytované vzdělávací služby: 

- 1 921 osob (905 mužů a 1 016 žen)

- 1 844 studentů (860 chlapců a 984 dívek).

- Podpořeno 45 učitelů (27 mužů a 18 žen) a 32 rodičovských sdružení.


Aktivity umožnily výrazný pokrok ve vzdělávání a psychosociální podpoře dětí, což vedlo ke zlepšení výsledků ve škole, zejména při zkouškách z kurdského jazyka.

Člověk v tísni mohl podpořit studenty z řad uprchlíků, vnitřně vysídlených osob a hostitelské komunity. Díky štědrému spolufinancování ze strany Zahraniční rozvojové spolupráce České republiky (CZDA) a organizace Education Cannot Wait (ECW).

Pro více informací se prosím obraťte na:

Tomáš Kocian, regionální ředitel Člověka v tísni pro Blízký východ.

☎ +420 777 787 970, ✉ tomas.kocian@peopleinneed.net

Autor: Majd Zaghir, Člověk v tísni Irák

Související články