Pomáhají, ačkoliv je samotné postihla katastrofa

Publikováno: 12. 7. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Pomáhají, ačkoliv je samotné postihla katastrofa
© Jan Černý

V noci z 29. na 30. června zatopily přívalové deště v obci Klůček u Žatce dům pana Antonína. Voda podmáčela dům a zničila jeho vybavení, vše se muselo vyhodit. Dům i domácnost byly pojištěny, ale ukázalo se, že pojištění nekryje škodu z přívalových dešťů.

Dcera pana Antonína Martina nám řekla: „Když jsem poslala peníze na Moravu, abych pomohla lidem po tornádu, tak jsem vůbec jsem netušila, že za týden budu řešit něco podobného. Naštěstí dům zůstal celý, jen vše, co je uvnitř, muselo do kontejneru. Bohužel auto, zaplavené až po zrcátka, je také na odpis. Auto je pro člověka na vesnici nutnost, aby byl pojízdný a mohl si dojet pro nákup a k doktorovi, tátovi je 68 let.“ Náklady na opravy a znovu vybavení domu budou vysoké.

Antonín a Martina vyklidili celý dům, oklepali omítky: „Se záchrannými pracemi nám pomohli hasiči, starosta i zaměstnanci obce." Tuto neděli jim přijela nečekaná pomoc z větrem poničeného Stebna.

Bylo potřeba demontovat konstrukce přiléhající k jižní stěně a dům obkopat, aby zdi rychleji po záplavě vyschly. Tři auta dobrovolníků, kteří sami mají poničené domy nedávnou živelnou pohromou, mají sami zkušenost s pomocí dobrovolníků, kteří ve Stebně podíleli na záchranných pracích. „Cítili jsme, že pomoci můžeme a také nám neznámí lidé pomohli, myslíme si, že je to takto v pořádku," říká k tomu Luděk, jeden z nich.

Postižená rodina kontaktovala společnost Člověk v tísni, která jim pomůže situaci řešit.

„Zdá se, že jednou z příčin rozlití potoka do obce a zatopení obytného domu pana Antonína je neudržované a výrazně zarostlé koryto potoka. Je vydlážděné, s dostatečnou kapacitou pro odvod vody z obce, ale náletové dřeviny prorůstají potok po celé delce kontaku s obcí. V horní třetině obce vytvořily stromy bariéru a ta poslala vodu do obce. Spojíme se se správcem toku, za tohoto stavu se záplava při silnějším dešti může opakovat," říká Jan Černý, který je s rodinou v kontaktu.


Autor: Člověk v tísni

Související články