Pomáháme Arménii čelit koronaviru i dlouhodobým následkům krize

Publikováno: 8. 7. 2020 Doba čtení: 1 minuta
Pomáháme Arménii čelit koronaviru i dlouhodobým následkům krize
© Člověk v tísni

Arménie stále čelí koronavirové krizi, ale život se pomalu vrací do starých kolejí. Povolují vládní opatření a zákaz volného pohybu, nicméně koronavirus dále ohrožuje zejména potřebné. Člověk v tísni se zaměřuje zejména na obnovu a dlouhodobější pomoc.

Pomáháme arménským zdravotníkům. Do zdravotnického centra CJSC v Amasii v provincii Shirak jsme doručili ochranné pomůcky, které chrání lékaře a zamezují šíření koronaviru. Během krize riskovali komunitní zdravotníci své životy při léčbě nemocných pacientů; jejich bezpečnost zůstává nesmírně důležitá. Kontaktovali jsme organizaci JuLiAna, jejíž zaměstnanci ušili ochranné masky. Společnost vznikla v roce 2019 v region Shirak díky Evropské unii a Člověku v tísni. Cílem projektu bylo podpořit vznik nových pracovních míst zejména v oblasti zpracování vlny, a pomoc při zakládání malých a středních podniků. Jedním z nich je právě JiLiAna.

Právě nové pracovní příležitosti pomůžou lidem z chudého regionu po skončení pandemie nejvíce. Podílíme se také na rozvoji turismu tak, aby z něj těžili místní obyvatelé. Lidem poskytujeme školení v oblasti podnikání a drobné granty na byznysové a komunitní projekty. Zatím jsme v regionech Shirak a Syunik místní podnikatele podpořili částkou v přepočtu skoro dva miliony korun (70 000 euro).

Covid19 se v Arménii vyskytl poprvé v únoru 2020. Už 16. března arménská vláda vyhlásila nouzový stav v reakci na pandemii. Prodloužila ho 12. června i dalších 30 dní. Na konci června bylo potvrzeno 25 542 nakažených, 14 048 vyléčených a 433 úmrtí v souvislosti s koronavirem.

Autor: Člověk v tísni

Související články