Pomohli jsme 8 038 lidem vypořádat se s chudobou a podvýživou v severním Afghánistánu

Publikováno: 6. 9. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Pomohli jsme 8 038 lidem vypořádat se s chudobou a podvýživou v severním Afghánistánu
© Foto: Jallaluddin Adipoor

Afghánská ekonomika je od změny vlády v roce 2021 na pokraji zhroucení. V důsledku toho tisíce lidí přišly o zdroj příjmů, mnoho jich bylo vysídleno a statisíce čelí hladu, rozpadu vzdělávacího a zdravotnického systému, nebo přišli o domov. Většina lidí se snaží sehnat prostředky na pokrytí základních životních nákladů, jako jsou potraviny, pitná voda a zdravotní péče.

Fatima (63 let) žije se svým jediným synem, snachou a dvěma vnoučaty v malém domku postaveném z hlíny ve vesnici Jarqalah v okrese Chemtal v provincii Balkh na severu Afghánistánu. Fatimina rodina se těžko snaží zaplatit všechny výdaje rodiny.

"Starám se o vnoučata, když jejich maminka nemůže, moje snacha je nyní jedinou živitelkou naší rodiny a finančně nás podporuje prací v sousedních domech," říká Fatima

Neměli jsme dost jídla pro mého vnuka.

Fatima přišla během války v Afghánistánu o mladšího syna a nyní jí zůstal jen jeden. "Předtím měl můj syn práci, ale přišel o ni, teď je nezaměstnaný," říká Fatima. V současné době se snaží vydělávat si na živobytí jako pomocný dělník, což není stabilní zdroj příjmů. Fatima žije pod hranicí chudoby; dříve si půjčovala peníze od příbuzných a sousedů, aby mohla nakupovat potraviny a pokrýt potřeby rodiny. „Můj vnuk zhubl, neměli jsme dost peněz na to, abychom ho nasytili, ale ČVT zachránil našeho vnuka před podvýživou a také nás poučil o hygienických a stravovacích návycích," vysvětluje poté, co absolvovala domácí poradenství a osvětové kurzy o hygieně a výživě.

"Bojuju se zdravím (cukrovkou a vysokým krevním tlakem) a můj syn nemá práci, takže mi nemůže pomoci platit léčbu," dodává Fatima.


Dostatek jídla na 6 měsíců

Fatima byla jednou z 8 038 osob (4 097 žen a dívek a 3 941 mužů a chlapců), kterým byla v rámci programu financovaného Afghánským humanitárním fondem (AHF) poskytnuta pomoc ve formě peněz na jídlo, v okrese Chemtal v provincii Balch. Hotovost pomohla domácnostem s nákupem základních potravin.

Fatima obdržela všech 6 kol peněžní pomoci v ekvivalentu 60 USD (5 260 AFN) za kolo. Celkem obdržela 360 USD, což odpovídá 31 560 AFN.

"Během posledních šesti měsíců jsem měla přístup k různým druhům potravin, jako je rýže, fazole, maso, mléčné výrobky, zelenina atd. a náš život byl méně stresující. Bylo to velmi příjemné a jsme ČVT vděční," říká Fatima.

Autor: Jallaluddin Adipoor, ČVT

Související články