„Porodní asistentka mi zachránila život," říká mladá matka

Publikováno: 12. 2. 2018 Doba čtení: 3 minuty
„Porodní asistentka mi zachránila život,
© Foto: Člověk v tísni

Kambodžská provincie Koh Kong leží asi 270 kilometrů jihozápadně od Phnom Penhu a je proslavená svou přírodní scenérií, ve které nechybí úžasné vodopády, nerozsáhlejší mangrovy jihovýchodní Asie, horská turistika ani nedotčené pláže. Rozkvět cestovního ruchu v této provincii má ale dopady i na místní obyvatele. Některé komunity totiž musely být vysídleny ze svých vesnic a odejít do zemědělských oblasti. I přes rapidní ekonomický rozvoj tak někteří lidé v Koh Kong stále bojují například s dostupností rychlé zdravotní péče. Lidé, kteří se museli kvůli rozvoji provincie přestěhovat, nyní musí za zdravotní péčí cestovat i 94 kilometrů do města Sre Ambel, kde se nachází nejbližší nemocnice.

Člověku v tísni (ČvT) se díky podpoře České rozvojové agentury v této komunitě podařilo zlepšit přístup ke kvalitní zdravotní péči. Bylo zde vystavěno zdravotnické středisko Tanoun Health Center, kde zároveň proběhla nejrůznější školení, která se zabývala například i tím, jak postupovat v případě poporodního krvácení. Díky těmto školením je nyní v obci k dispozici více porodních asistentek. Poporodní krvácení je jednou z hlavních příčin úmrtí rodiček v Kambodži. ČvT proto vyškolil 42 porodních asistentek z provincií Koh Kong a Kampong Chhnang. Tato školení byla zaměřena na problém poporodního krvácení, jeho příčiny, příznaky hypovolemického šoku a na to, jak předejít úmrtí užitím tzv. protišokových kalhot. Jestliže nastane silné krvácení, tyto kalhoty obnoví krevní oběh a zabrání krvácení tak, že těsně obepínají nohy a břicho rodičky. ČvT dodal pro Tanoun Health Center dvoje takové kalhoty. 

NEČEKANÉ KOMPLIKACE

Chhouen Yuon (24) žije poklidný život se svým manželem na venkově v Koh Kong. Starají se o svůj statek, pěstují rýži, cizrnu, lilek a další zeleninu. Minulý rok jim přinesl v jejich doposud klidném životě změnu – brzy se měli stát rodiči. Oba měli obrovskou radost, celé těhotenství bylo pro Chhouen pohodové, vše probíhalo tak, jak má. Navíc zdravotní středisko Tanoun Health Center bylo blízko. Chhouen pravidelně docházela na kontroly ke své porodní asistentce, která jí radila i s jídelníčkem vhodným pro období těhotenství.

Samotný porod proběhl také dobře – Chhoeun rodila pouhé tři hodiny, ale když měla porod za sebou, málem přišla o život. Poté, co se dítě narodilo, začala silně krvácet a krevní tlak jí rychle klesl. „Bylo to hrozné,” vzpomíná Chhouen Yuon. Tak moc jsem se bála a cítila jsem se velmi slabá. Nemohla jsem dělat vůbec nic,” dodává.

Chhouen Yuon toho opravdu moc udělat nemohla, ale její porodní asistentka, Moth Serfi (26), naštěstí přesně věděla, jak postupovat. Když jsme Chhoeun injekcí vpravili lék a ona stále krvácela, věděla jsem, že na záchranu jejího života máme jen několik minut. Ihned jsem vzala protišokové kalhoty a začala je Chhoeun uvazovat kolem nohou, od kotníků směrem vzhůru podle čísel – přesně tak, jak jsme se to učili na školení,” říká. Po 2-3 minutách se krvácení zpomalilo a stav Chhoeun se stabilizoval. Poté Moth spolu s kolegy zařídila její převoz do nejbližší nemocnice ve městě Sre Ambel vzdáleném 94 kilometrů. „Chhoeun převoz zvládla díky tomu, že stále měla na sobě tyto speciální kalhoty. Celou dobu byla při vědomí,” říká Moth a usmívá se.

PŘIPRAVENI NA VÁŽNÉ PŘÍPADY

Moth absolvovala školení organizované ČvT zaměřené na poporodní krvácení v září 2017, tedy pouhý měsíc před incidentem, k němuž došlo po porodu Chhoeun. Školení se zúčastnilo ještě dalších 20 porodních asistentek a všichni se učili, jak správně použít protišokové kalhoty. „Bylo to dobré školení,” popisuje Moth. „Výborně mě to připravilo na situaci, která nastala u Chhouen. Krvácela velmi silně a my neměli moc času. Já se ale nebála a nezpanikařila jsem, protože jsem věděla, co mám udělat, abychom ji zachránili.”

Od té doby přišla Chhouen za Moth do střediska zdravotní péče Tanoun Health Center už dvakrát na kontrolu a na očkování se svou dcerou, které dala jméno Wichika. Když jsme se Moth zeptali, jak se cítí, když před sebou vidí Chhouen a Wichiku, obě zdravé a šťastné, odpověděla: Cítím se přešťastná. Proto jsem se stala porodní asistentkou – abych mohla pomáhat.”


Autor: Samrawit Gougsa, PIN Cambodia Communications Officer (EUAV)

Související články