„Práce je to, co potřebujeme, abychom se znovu postavili na nohy,“ říká Mohammad, který se snaží obnovit své podnikání po zemětřesení v jižním Turecku

Publikováno: 19. 2. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Mohammad Al Hmadani žije v Adiyamanu v Turecku.
© Foto: Majd Zaghir, Člověk v tísni

Ačkoliv se říká, že čas vše zahojí, stále můžeme slyšet mnoho příběhů, které připomínají, jak velké a ničivé bylo zemětřesení, které v roce 2023 zasáhlo Turecko a Sýrii a zničilo nejen budovy, ale i sny a příběhy, které zůstaly pohřbeny pod troskami.

„V neděli jsme se setkali s přáteli a plánovali jsme, co budeme dělat další týden. V pondělí jsme vše ztratili. Všechny mé plány, moji přátelé a jejich rodiny zemřeli ve svých domovech,“ vypráví Mohammad Alhamdani, který žije v Adiyamanu v jižním Turecku. „Náš dům byl zničen. Jeden den jsme zůstali zavalení pod troskami. Měl jsem hodně poraněné nohy a můj bratr přišel o život, “ přibližuje Mohammad co se stalo.

Mohammad se přestěhoval do Turecka v roce 2015, poté co Islámský stát získal kontrolu nad vesnicí ve které žil a poté, co zabili jeho strýce. Mohammad se původně živil jako dekoratér a tomuto oboru se následně věnoval i v Turecku, kde začal nový život. „Prvních pět let jsem hodně pracoval a šetřil. Tři roky zpět jsem si otevřel vlastní obchod. Měl jsem se celkem dobře,“ říká Mohammad.

Poté co byl Mohammad propuštěn z nemocnice zjistil, že mu zemětřesení vzalo vše, co poslední roky budoval. „Když jsem odcházel z Iráku, musel jsem tam vše zanechat. Zemětřesení mi pak znovu všechno vzalo. I počítač, kde jsem měl všechny kontakty, účetnictví a objednávky byl zničen. Byl jsem zase na začátku,“ vysvětluje Mohammad. 

Přestože byl Mohammad na dně, nevzdal se a v Adiyamanu začal opět podnikat. Snažil se také získat zpět některé ze svých klientů. S podporou Člověka v tísni, díky finančním prostředkům od společnosti Doosan Bobcat, mohl podniknout první kroky. „Peněžní grant byl pro mě velmi důležitý, protože jsem byl v té době na mizině a sotva jsem byl schopen pokrýt své zdravotní výdaje. Díky grantu jsem mohl nakoupit nějaký materiál a následně ho prodat svému klientovi, abych na tom trochu vydělal,“ vysvětluje Mohammad.

Díky prostředkům od společnosti Doosan Bobcat podporuje Člověk v tísni zasažené podniky v Turecku peněžními granty, které pomáhají při obnově podnikání. „Potřebujeme jen drobnou podporu, abychom mohli znovu začít pracovat, poté se o sebe zvládneme postarat sami a zvládneme obnovit i města a nastartovat ekonomiku,“ říká Mohammad. „Práce už není jako dřív, protože mnoho zkušených pracovníků buď odešlo nebo zemřelo. Ale my budeme pracovat dál, protože práce je to jediné, co potřebujeme,“ dodává. 

Autor: Majd Zaqhir

Související články