Pracujeme s respektem k druhým, na což děti nejsou zvyklé

Publikováno: 26. 4. 2023 Doba čtení: 2 minuty
Pracujeme s respektem k druhým, na což děti nejsou zvyklé
© Foto: Tereza Benešová

Terka Benešová a Iveta Matoušková jsou naše pracovnice podpory vzdělávání.

Ivet pracuje v Berouně a Terka v Kladně. Obě pomáhají rodinám dětí, které mají potíže ve škole a doma se jim nedostává adekvátní podpory. Těmto dětem pomáhají s úkoly i s učením obecně. Dětský potenciál se ale snaží rozvíjet i v dalších rovinách.

Od nového roku se s dětmi potkávají také v rámci výtvarných a tvořivých dílen.

„Výtvarná tvorba nebo manuální činnost dětem zaměstná ruce a částečně je zklidňuje. Dětem se při tvoření lépe komunikuje a snadněji se otevírají obtížnější témata,“ sděluje Tereza.

„To, jakým tempem malují a jaké vybírají barvy nám umožní nahlédnout a možná i lépe porozumět jejich psychickému rozpoložení,“ dodává.

„Kreativní práce a sdílené tvoření děti těší. Jsou nadšené z toho, co dokáží vyrobit. Samy – bez pomoci,“ říká Ivet, která vede tvořivou dílnu v Berouně.

Využívají zde prostory KAMINU – centra zaměřeného na pomoc ukrajinským uprchlíkům.

„Do našeho tvoření se bez problému zapojují také ukrajinské děti, a to i přes jazykovou bariéru. Svět barev a fantazie prostě spojuje i beze slov,“ dodává.

V rámci dílen děti pracují především individuálně. Buď je aktivita volnější, nebo mají přesné zadání.

„Snažím se vymýšlet témata, u kterých děti můžou jít do hloubky. Zpracovávali jsme například téma: zimní královna, voda, pocity a krajina snů. Děti mají z abstrakce trochu strach, jsou úzkostné z toho, že „to neumí“. Vysvětluji jim, že nepotřebují nic umět, pouze tvořit dle svých pocitů. Nakonec se vždy odvážou a vznikají nám krásné malby,“ vypráví Tereza.

Terka i Ivet vytváří na společných setkáních bezpečný prostor. Vedou děti nehodnotícím a nekritickým způsobem k rozvíjení vlastní seberealizace. Učí je, aby k sobě byly navzájem laskavé a citlivé.

„Pracujeme s úplným respektem k druhým, na což nejsou některé děti zvyklé,“ dodává Tereza.

V rámci výtvarných a tvořivých dílen si děti vyzkouší různé techniky a zpracování zajímavých témat, které podněcují k zastavení a zamýšlení o světě kolem nás.

Pravidelně tak společně vstupují do světa barev, kde je všechno možné.

Autor: Kateřina Volfová

Související články