Respekt: Praha o Milostivém létě informovala perfektně, s Brnem to bylo horší

Publikováno: 24. 1. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Respekt: Praha o Milostivém létě informovala perfektně, s Brnem to bylo horší
© Foto: Anna Vavríková

Týdeník Respekt: Pouhé čtyři dny zbývají do konce Milostivého léta, které pomáhá zadluženým lidem zbavit se exekucí zaplacením pouze původního dluhu. Úspěch akce závisel také na aktivitě měst v informování svých občanů o využití této mimořádné akce. Brno sklízí kritiku, ale podle všeho bude mít ještě šanci na reparát. Ministr spravedlnosti Pavel Blažek Respektu potvrdil, že šéfové vládní pětikoalice chtějí Milostivé léto letos ještě jednou zopakovat.

Sociální pracovníci i lidé pracující se zadluženými občany vyzdvihují Prahu, která spustila masivní kampaň informující o Milostivém létě už před jeho samotným začátkem. Naopak druhé největší české město, Brno, sklízí za pozdější reakci kritiku.

Hlavní město Česka, hlavní město informací

Pražané se o mimořádném zkrocení dluhů dozvídají téměř na každém kroku. Kromě toho, že mají neustále na očích plakáty, kterými je hlavní město oblepeno, informace o Milostivém létě slyší také z rozhlasu v prostorech metra. Navíc radnice rozeslala dopisy s popisem, jak se dluhů zbavit, všem dlužníkům nájemného a dalších pohledávek vůči městu. Vše začalo už loni v září, měsíc a půl před začátkem, tedy včas, aby lidé v exekucích stihli akci využít.

„Pro mě ani pro město nebylo to téma cizí, dlouhodobě se tématem mravnosti exekucí zabýváme. Znám situaci lidí v dluhové pasti, vím, jak je čas důležitý, tři měsíce nejsou mnoho, aby si vše zařídili, bylo velmi důležité oslovit rychle co nejvíce lidí,“ řekla Hana Marvanová, která si celou akci vzala na starost a po celou dobu se spolu s kolegy z dopravního podniku i pracovníky Člověka v tísni podílela na řešení překážek ze strany exekutorů.

Poslechnětě si článek v  audio verzi:

O 200 kilometrů dál

Zatímco v Praze odbor marketingu navrhl kampaň, v rádiích běžely spoty, do ulic se lepily plakáty, město zřídilo vlastní informační linku, vydalo manuál, dlužníci nájemného a dalších pohledávek vůči radnici dostali dopis s informacemi… v Brně se tři dny před Štědrým dnem sešla skupinka vysokoškolských studentů před magistrátem, aby radní začali konat.

„Ano, naprosto jsme zaspali. A až díky tomu happeningu jsem si to uvědomil,“ řekl radní Tomáš Koláčný. Po výzvě studentů s kolegy vymyslel 19 poutačů, které rozmístili po jednotlivých městských částech a vyrobili také spot do rádia. Na přelomu roku pak magistrát ještě obeslal dlužníky na městském nájemném.

Další radní se shodují, že na Milostivé léto úplně nezapomněli a informovali o něm, jenže problémem bylo, že si akci, na rozdíl od Prahy, nikdo na starost nevzal. S hodnocením svých kolegů ale primátorka města Brna, Markéta Vaňková, podle vlastních slov tak úplně nesouhlasí. Město prý informovalo o akci v listopadovém Brněnském metropolitanu, který obyvatelé města dostávají do schránek, a na počátku prosince napsal magistrát o milostivém létě obsáhlou zprávu na svůj úřední web. „Nesouhlasím naprosto s tím, že nás probrala výzva studentů. Naše aktivity v kampani po jejich výzvě měly za cíl připomenout téma v době, kdy do konce zbýval ještě celý měsíc,“ namítla.

„K tomu (poslání dopisů dlužníkům na najemném) nás ponoukli ti kluci a holky na happeningu a je dobře, že to udělali, že to takhle připomněli a zviditelnili i pro nás, protože těch agend, které jako radní řešíme, jsou stovky, tohle nás přivedlo k tomu se tím víc zabývat,“ vysvětluje náměstek Jiří Oliva.

Ministr spravedlnosti Pavel Blažek potvrdil, že šéfové vládní pětikoalice chtějí Milostivé léto letos ještě jednou zopakovat. To dává městům, obcím a sociálním pracovníkům více času na přípravu dobré komunikace a lidem v exekucích na našetření jistiny – mnozí totiž nemají ani na ni. Člověk v tísni rozdal na jistinu během posledních tří měsíců asi 15 milionů korun vybraných ve veřejné sbírce SOS Milostivé léto.

Text napsán s využitím článku z týdeníku Respekt z 23.01.2022

Autor: Eliška Ratiborská

Související články