Pražská pobočka: Co děláme po útoku na Ukrajinu

Publikováno: 12. 3. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Pražská pobočka: Co děláme po útoku na Ukrajinu
© JSNS

Co se událo ve dvou týdnech po začátku války na Ukrajině? Pražská pobočka Člověka v tísni pomáhá v neztenčené míře svým klientům, na tom ani válka nic nezměnila. Připravujeme se na další zvýšenou potřebu lidí řešit své problémy. 

Naše sociální služby a podpora vzdělávání dětí jsou v této mimořádné situaci potřeba také pro mnoho lidí, kteří do Prahy uprchli před válkou na Ukrajině. Díky ohromné vlně solidarity a dobrovolnického nasazení jsme mohli rozšířit kapacity a pomoci tak dalším lidem "v tísni".

Kolegyně z humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni se okamžitě zapojily a zkušeně vedly první kroky pomoci k zajištění dodávek potravin v pražských i regionálních centrech pro uprchlíky a k propojení jednotlivých pomáhajících organizací. Rozběhl se příjem uprchlíků a kolegové z organizací pracujících s cizinci a jejich dobrovolníci dokázali udržet v chodu uprchlická centra ve 24h režimu. 

Finanční podpora neziskovým organizacím

Ačkoli v Praze Člověk v tísni primárně s cizinci nepracuje, mohli jsme tuto dnes klíčovou činnost alespoň finančně podpořit a budeme nadále podporovat. Tato podpora se v Praze jen za tento měsíc pohybuje kolem částky 1,5 milion a má za cíl pomoci neziskovým organizacím pokrýt zvýšené nároky na svou práci do doby, než je podpoří stát nebo kraj. Dalšími 5 miliony korun jsme podpořili federaci potravinových bank, kterým začaly rychle docházet zásoby.

Bohužel se zdá, že krize bude ještě nějakou dobu trvat, a proto se připravujeme na dlouhodobou práci. Zvyšujeme kapacity, zapojujeme dobrovolníky a přijímáme nové kolegy, abychom zvládli tuto situaci a mohli poskytovat naše služby všem, kdo je potřebují.

Autor: Václav Kučera,, ředitel pobočky Praha

Související články