Předškoláci na návštěvě Národního muzea

Publikováno: 21. 3. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Předškoláci na návštěvě Národního muzea
© Foto: Věra Cvoreňová

Děti z našich předškolních klubů většinou pocházejí z rodin ohrožených sociálním vyloučením a z tzv. méně podnětného prostředí. To kromě jiného znamená, že si jejich rodiče nemohou z finančních důvodů dovolit brát je do divadla, do kina nebo třeba také do muzea. Proto se v našich předškolních klubech snažíme brát děti na místa, kam by se jinak jen těžko dostávaly, a tím přispívat k jejich zdravému a všestrannému vývoji.  

Naše pracovnice předškolního klubu Praha 5 návštěvami různých kulturních institucí cílí hlavně na podporu kulturního vyžití dětí, zprostředkování nových vjemů i informací a také na zvykání si na jisté společenské normy, které se s návštěvou těchto míst pojí. Děti se tak třeba učí, že v muzeu se nekřičí a neběhá, nebo že do divadla chodíme slušně oblečení. Zároveň tím rozšiřují své sociální dovednosti, protože se dostávají do nových situací a potkávají nové lidi. Učí se takové situace zvládat a vystupovat ze své komfortní zóny, která může být pro některé z nich dost svazující.

Posledně děti z předškolního klubu navštívily Národní muzeum a prohlédly si expozici věnovanou evoluci a zvířecímu světu. Zážitek pomáhá dětem snáz pochopit a zapamatovat si látku, kterou v klubu probírají podle měsíčního plánu. V lednu to byla zvířata a návštěva zoologické sekce Národního muzea byla jasná volba.„Občas to bývá fuška, ale také velká legrace. Například když při cestě na tyto vzdělávací akce ztichne celá tramvaj a lidé naslouchají, co děti živě komentují a jak na to reagujeme,” říká Věra Cvoreňová, pracovnice Předškolního klubu na Praze 5. Kolegyně Lucie Mannová doplňuje: „Chlapeček zakřičí sprosté slovo, celá výprava hlasitě hlásí: „Pizza,” nebo „kebab!” kdykoli vidí z okna stánek. Jsou jim tři roky. Ve stejný moment, kdy chytáme holčičku, která zkouší jet tramvají bez držení, upozorňujeme další dvě děti, že není zcela vhodné olizovat madla, kolik je tam bakterií, … co je to mikrob … „Pizza!”

Národní muzeum děti nadchlo. Pozorovat jejich emoce z nového zážitku, být u jejich prvních zkušeností a vidět jejich zaujetí je vždy milá a silná odezva.  

Autor: Věra Cvoreňová, Lucie Mannová, pracovnice Předškolního klubu Praha 5

Související články