Přes 800 tun pomoci Ukrajině dopravily vlaky Člověka v tísni za jediný týden

Publikováno: 8. 3. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Přes 800 tun pomoci Ukrajině dopravily vlaky Člověka v tísni za jediný týden
© čvt

Vlaky vozí trvanlivé potraviny, hygienické potřeby, léky, či matrace a spacáky pro lidi, kteří se schovávají v krytech před bombardováním a kulkami. Zpátky jezdí nočními spoji ukrajinští uprchlíci. Za týden jich takto vlaky přepravily téměř 2 200. “Humanitární koridor mezi Českou republikou a Ukrajinou se podařilo zorganizovat v rekordně krátkém čase. Bude fungovat tak dlouho, jak bude potřeba a jak to situace umožní,” říká Jan Mrkvička, ředitel humanitární a rozvojové sekce. Člověk v tísni je chce směřovat dál na východ, kde je situace nejhorší.  

Minulé úterý vyjel první vlak z mnoha, který veze humanitární pomoc válkou zasaženým oblastem na Ukrajině, kterým hrozil nedostatek potravin. Od té doby jsme společně s dopravcem RegioJet a společností ČD Cargo vypravili další tři.

Vlaky pro uprchlíky za symbolickou cenu

Vlaky vyjíždějí každý druhý den ve 20.25 z pražského Hlavního nádraží přes Ostravu a Krakov do polského města Přemyšl, které leží přímo na hranici s Ukrajinou. Zde je humanitární pomoc kvůli jinému rozchodu kolejí přeložená do vlaků ukrajinských drah. Pomoc dále pokračuje do válečných oblastí, kde si ji přebírají městské samosprávy, které poté také zajišťují distribuci humanitárního materiálu těm nejvíce potřebným lidem. První vlak dorazil na Kyjevské vlakové nádraží Darnytsya v pátek 4. března ráno.

Večer vyjíždí vlak zpět do České republiky. Ve vlaku jsou řazeny spací vozy s kapacitou až 600 lůžek, které převážejí z ukrajinsko – polské hranice lidi utíkající před ruskou agresí. Za týden jich takto převezly téměř 2200, prakticky všichni byli ženy a děti. Větší část cestujících vystoupila ještě v Polsku, v Krakově a v Katovicích, do Česka jich přijela menší část.

Cena jízdenky jsou symbolické dvě koruny, rezervační systém bohužel neakceptuje nulovou částku. Místo ve vlaku je však možné zarezervovat i bezplatně skrze e-mail.

Humanitární potřeba na Ukrajině narůstá

Podle Petra Drbohlava, regionálního ředitele pro země Východního partnerství, počet uprchlíků dramaticky narůstá. „Zatímco před týdnem jsme viděli lidi, kteří utíkali spíše preventivně, dnes jsou to lidé, které skutečně zasáhla válka a proto utíkají do bezpečí“. Roste také počet lidí, kteří se shromažďují na nádraží ve Lvově, odkud je vlaky ukrajinských drah převážení do Přemyšlu. Zde mají možnost nastoupit na noční vlak společnosti RegioJet, který končí v Praze.

Co jsme na Ukrajinu za týden vlakovým mostem dopravili?

Humanitární vlak č.1 (1.3.)

- 261 palet hygienických palet a jídla,

- 38 palet spacáků a karimatek,

- 37 palet powerbank a hygieny,

- 15 palet léků

Humanitární vlak č.2 (3.3)

– 87 palet dětské výživy a dětských hygienických potřeb (pleny),

- 110 palet normálního, sušeného a kondensovaného mléka,

- 54 palet slunečnicového oleje, 140 palet trvanlivých potravin (těstoviny, cukr, sušenky, margarín, maso v konzervách, cereálie, mouka),

- 8 palet matrací, 6 palet generátorů,

- 19 palet toaletního papíru,

- 24 palet a 26 krabic spacáků,

- 22 palet lékařského materiálu a dezinfekcí

Humanitární vlak č. 3 (5.3.)

-212 palet trvanlivého jídlo (těstoviny, vločky, ořechy, ) instantního jídla a hygienických potřeb a dětské výživy (pleny, dětská výživa)

- 104 palet kávy a kofeinových nápojů a

- 42 palet mléka, 21 palet toaletního papíru,

- 6 krabic spacáků,

- 10 palet dezinfekčních ubrousků,

- 15 palet termo oblečení,

- 2 palety peřin a polštářů

Pomoc Ukrajině byla možná díky štědrosti 13 českých firem, které dodaly materiální pomoc přímo na objednávku místních ukrajinských samospráv. Stále také běží sbírka SOS Ukrajina, přes kterou se vybralo k 7.3. 1 293 526 000 Kč. Člověk v tísni se snaží operovat pomoc také na místě a rozdělovat pomocí grantů peníze místním a sousedním nevládním organizacím, jež operují přímo na Ukrajině a zajišťují pomoc lidem zasaženým válkou.

.

Kontakty


Autor: čvt