Přes milion stromů, 200 záchodů a 7 000 koz. Jak Češi mění svět Skutečnými dárky 

Publikováno: 23. 11. 2023 Doba čtení: 3 minuty
Přes milion stromů, 200 záchodů a 7 000 koz. Jak Češi mění svět Skutečnými dárky 
© Foto: Člověk v tísni

Loni jsme díky předvánočním darům v našem dobročinném e-shopu Skutečný dárek podpořili desítky tisíc lidí ve světě i doma – mimo jiné doučováním 1 000 kluků a holek ze znevýhodněného prostředí. 170 000 lidí získalo jen v Etiopii lepší přístup k vodě i k záchodům a 63 000 těhotných žen v Angole dostalo potřebné informace o předporodní a poporodní péči. Nové certifikáty letos pomůžou s menstruační chudobou i ochranou půdy.

Každý rok přidáváme nové dárky

Letos jsme přidali 8 nových certifikátů. Narodit se jako žena znamená mnohde narodit se s menšími právy. Certifikát Bezpečný svět pro ženy podpoří ženy ve světě v boji za rovná práva a lepší budoucnost. Pro některé nízkopříjmové rodiny v Česku je nemožné zaplatit stovky až tisíce korun ročně za menstruační potřeby, a právě na to reaguje novinka Skutečná vložka, která chce odtabuizovat téma menstruační chudoby. Darovací certifikát Solární energie a Bioplynárna pomáhají k přírodě šetrným způsobem získat dostatek energie. Další pak pomáhají s ochranou půdy, například sázením a péčí o stromy (Ochránce planety) nebo výrobou „Zázračného uhlí“.

„Když vidím každou jednotlivou rodinu, která dostala domácí zvířata, nářadí na pole anebo si chodí k blízké pumpě konečně pro čistou studenou dobrou vodu, někde uprostřed konce světa, kde po staletí musili vyjít s minimem a spokojit se s vodou z řeky, mám opravdu velkou radost. A cítím hrdost nad tím, jak každý certifikát Skutečného dárku skutečně pomáhá, jak každý, kdo se rozhodne jej koupit, Skutečně pomáhá!” říká o dopadech Skutečného dárku ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

„Nejvíce Skutečných dárků si lidé koupí v předvánočním období. Nejčastěji si pořizují kuřata a školní pomůcky pro děti v Africe. Od loňského roku je ale obrovský zájem pomoci na Ukrajině, takže se Naděje pro Ukrajinu zařadila mezi tři nejprodávanější darovací certifikáty. Letos si lidé mohu vybrat z více než 30 různých dárků a novinkou je celá klimatická edice,“ říká Tomáš Vyhnálek, který stojí za Skutečným dárkem.


Kupte si Skutečný dárek!

Obliba zvířat jako dárků roste

Nejčastějším Skutečným dárkem, který se před Vánoci nakupuje, jsou zvířata. „Od té doby, co mi zemřel manžel, jsem měla potíže se uživit. Dobytek, který jsem od vás dostala, je požehnáním od Boha. Zlepší mi život. Hnůj použiju při pěstování plodin a mléko budu mít pro naši domácnost,“ říká Mercy Ingutu Nowanga ze Zambie, která je jednou z farmářek a farmářů, kterým jsme jen loni rozdali 74 březích krav, osm býků a více než 1 000 kusů nářadí.

Část z loni vybraných 27 milionů korun pomáhala válkou zmítané Ukrajině. Rodinám v blízkosti frontové linie jsme díky Skutečnému dárku rozdali přes 4 000 hygienických balíčků. Dále od fronty jsme pomohli vybavit 21 zařízení, která poskytují jak vzdělání, tak i psychosociální pomoc, která je v současné chvíli obzvláště potřeba. I díky Skutečnému dárku jsme mohli v zemi pomoci více než jednomu milionu lidí.

Ve světě jsme rozdali 66 150 balíčků výživné arašídové pasty Plumpy’Nut, a vyléčili jsme tak 551 dětí z podvýživy.

V Česku jsme podporovali děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. S přípravou do školy jsme pomohli 1 008 dětem, naše předškolní kluby navštívilo 327 holek a chlapců. Víc se o pomoci prostřednictvím Skutečného dárku v roce 2023 zjistíte tady.

Co se podařilo díky Skutečnému dárku od roku 2009? 

Mimo jiné jsme vysázeli 1 100 000 stromů, darovali 7 761 koz nebo opravili 9 000 vodních zdrojů. Rozdali jsme 328 oslíků s povozem, postavili 220 včelích úlů a více než 13 000 farmářů jsme dodali nářadí a nástroje. 

Více si přečtěte ve velkém přehledu o tom, jak naše Skutečné dárky pomáhají

O Skutečném dárku 

Skutečný dárek je náš charitativní e-shop, jenž podporuje lidi v nejchudších zemích světa a potřebné v Česku. Dárci v něm nakupují certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Letos je možné přímo na e-shopu zakoupit pouze elektronickou variantu, tištěnou je možné koupit v prodejnách Albi.

Zakoupením certifikátu lidé přispívají na pomoc v oblastech obživy, zdraví, vody, klimatu či vzdělání v zahraničí i v ČR. Více odpovědí na konkrétní otázky najdete na našem webu Skutečný dárek.

Kontakty:

Ladislav Bruštík, koordinátor mediálních projektů
ladislav.brustik@clovekvtisni.cz
+420 774 819 964
Tereza Kurovská, koordinátorka kampaně Skutečný dárek
tereza.kurovska@clovekvtisni.cz
+420 778 402 763   
Autor: Člověk v tísni

Související články