Přežije občanská společnost v Egyptě?

Publikováno: 22. 6. 2016 Doba čtení: 1 minuta
Přežije občanská společnost v Egyptě?
© Jan Rybář

„Současná situace je hrozná a pro občanskou společnost nebezpečnější než kdy dříve. Některé naše projekty na zlepšení ženských práv byly ministerstvem sociální solidarity zastaveny z bezpečnostních důvodů. Žádné konkrétní příklady ale nikdo nepředložil." říká Azza Soliman, předsedkyně organizace Center for Egyptian Women’s Legal Assistance. „Egypstké soudy společně s policií a armádou zasahují proti občanské společnosti a egypstské ústavě,” dodává Soliman.

V posledních měsících čelí občanská společnost v Egyptě nebývalým útokům ze strany místních autorit. Mnoho lidí, kteří pracují pro nevládní organizace, bylo zadrženo, někdy i mučeno, a obviněno z přečinů na základě drakonických zákonů a hrozí jim vysoké tresty odnětí svobody. Některým bylo zakázáno cestovat nebo nebo jim byl zmrazen majetek. Egyptské orgány také systematicky porušují právo na svobodné vyjádření protestu a svobodu shromažďování. 

Člověk v tísni spolu s dalšími deseti organizacemi vydal prohlášení, které vyzývá egyptskou vládu, aby zastavila útoky na občanskou společnost a obránce lidských práv v zemi a v souladu s egyptským i mezinárodním právem umožnila aktivity na obranu lidských práv.

Prohlášení v anglickém jazyce.

Autor: ČvT

Související články