Pribram.cz: Příběh samoživitelky se třemi dětmi, které Milostivé léto pomůže zkrotit dluhy

Publikováno: 20. 1. 2022 Doba čtení: 2 minuty
Pribram.cz: Příběh samoživitelky se třemi dětmi, které Milostivé léto pomůže zkrotit dluhy
© Benjamin Manley

Přečtěte si příběh matky tří dětí, které brzy končící Milostivé léto pomůže ven z dluhové pasti. Pro server pribram.cz ho převyprávěla poradkyně Helena Šebková z naší středočeské pobočky.

Jednou z podpořených klientek středočeské pobočky je samoživitelka s třemi dětmi Michaela, které dluh vznikl v době, kdy byla na rodičovské dovolené. 

Bývalý manžel ztratil zaměstnání a žili jen z jejího rodičovského příspěvku. „Paní Michaela od svého manžela ze společně pronajatého bytu odešla kvůli jeho závislosti na alkoholu, manžel v bytě bydlel do soudního vystěhování a nájem nehradil. Vznikl tak dluh ve výši 92 000 korun a včetně příslušenství bylo vymáháno celkem 968 000 korun,“ popisuje vznik finančních problémů poradkyně Helena Šebková. Dluh ze společného jmění manželů ženě po rozvodu zůstal.

Protože se exekutorům nedařilo bývalého manžela kontaktovat, obraceli se s výzvami k úhradě dluhu na Michaelu. „V dalších letech byla kvůli náročné péči o tři děti – jedno s ADHD a druhé s psychickou poruchou – a vlastní dlouhodobé pracovní neschopnosti ze zdravotních důvodů vedena na úřadu práce. Pobírala dávky hmotné nouze a nezvládala dluh splácet,“ vysvětluje Helena Šebková. Michaela je v současné době zaměstnaná a výdělkem z brigád jí s placením nájmu vypomáhá syn. Příliš vysoké exekuční srážky ale rodině ukrajují prostředky pro zajištění základních potřeb a splatit dluh přes 900 000 korun zůstávalo nad síly rodiny. V těžké situaci pomohla právě akce Milostivé léto a dar ze sbírky – ten činil 92 000 korun, odpuštěno tedy mohlo být příslušenství pohledávky v celkové hodnotě 876 000 korun.

Celý článek najdete na serveru pribram.cz

Autor: Magdalena Rezková

Související články