Příběhy Afghánistánu: Čekání na naději

Publikováno: 31. 1. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Příběhy Afghánistánu: Čekání na naději
© Sandra Calligaro

Francouzská fotografka, žijící v Afghánistánu, zachytila svědectví zapomenutých Afghánců, jejichž životy se zastavily a nyní čekají na novou naději. Výstavu snímků Sandry Calligaro si můžete prohlédnout v kavárně Langhans v centru Prahy od 2. do 28. února 2018, vždy od pondělí do soboty od 10:00 do 20:00 hodin. 

Na středu 14. února jsme si pro vás navíc připravili promítání úspěšného dokumentárního filmu Můj Afghánistán. Dánský filmař s afghánskými kořeny Nagieb Khaja se v něm rozhodl zachytit „skutečný“ Afghánistán prostřednictvím kamer mobilních telefonů, které dal do rukou místním obyvatelům. Po filmu bude následovat krátká debata s koordinátorem afghánských programů Člověka v tísni Jaroslavem Petříkem. A nebude chybět ani drobné občerstvení (18:00 – 20:30, vstup je zdarma).

Afghánistán je těžce postižen téměř čtyřiceti lety neutuchajících bojů. Válka si vyžádala řadu obětí mezi civilisty i humanitárními pracovníky a decimuje zdravotnická zařízení. Mezinárodní společenství investovalo do Afghánistánu miliardy dolarů a pro období 2016-2020 přislíbilo další pomoc ve výši 15,2 miliardy dolarů. Přestože dlouhodobé investice jsou potřebné, pokrok v zemi brzdí pokračující nestabilita, která vyhání z domovů stále více lidí a přispívá k vleklé humanitární krizi. Ozbrojený konflikt brání lidem v přístupu k humanitární pomoci, vláda situaci rostoucího vysídlení nemá pod kontrolou a zpomaluje pomoc zbytečnou byrokracií. 

Výstava fotografií

2. – 28. února, Kavárna Langhans - Centrum Člověka v tísni, Vodičkova 37, Praha. 
Kavárna je otevřena od pondělí do soboty od 10:00 do 20:00 hodin. Neděle jsou zavřené.

Fotografka Sandra Calligaro cestovala po Afghánistánu tři měsíce, aby se setkávala s příjemci humanitární pomoci. Prostřednictvím výjimečných snímků zachytila vzácná svědectví zapomenutých Afghánců, jejichž životy se zastavily a nyní čekají na naději.

Promítání filmu

Středa 14. února, 18:00 – 20:30, vstup zdarma

Od 18:00 promítání filmu Můj Afghánistán - v originále s českými titulky. Následně debata Jaroslavem Petříkem koordinátorem afghánských programů Člověka v tísni.

Pozvěte své známé na Facebooku - událost.

My Afghanistan - Life in the Forbidden Zone

Nagieb Khaja / Denmark / 2012 / 88 min.

Dánský filmař s afghánskými kořeny Nagieb Khaja se rozhodl, že natočí „skutečný“ Afghánistán. Idea byla na první pohled prostá. Svůj pohled na vlastní zemi měli Afghánci točit sami prostřednictvím kamer mobilních telefonů. Přístroje se dostaly do rukou farmářů, konstruktérů, zdravotní sestry i místního stařešiny. Syrové a hrubé záběry nabízejí překvapivou poetiku a neotřelý pohled na zuboženou zemi i její obyvatele. Zároveň přibližují i každodenní život a odkrývají obavy i svázanost tradicemi, se kterými se lidé musejí potýkat. Muži nesmějí filmovat své matky a sestry, ženy mohou natáčet jen své dvorky, protože se samy ven nedostanou. Blížící se střelba zahání kameramany do úkrytů a strach narůstá, když se v oblasti rozšíří zpráva, že se chystá sebevražedný útok…

Autor: Člověk v tísni