Příležitost být spolu aneb česko-ukrajinské jarňáky v Berouně

Publikováno: 4. 4. 2024 Doba čtení: 2 minuty
Příležitost být spolu aneb česko-ukrajinské jarňáky v Berouně
© Foto: Iveta Matoušková

Každé dítě je jedinečné, ale touha po zábavě, přátelství, i touha po možnosti ukázat své schopnosti a dovednosti, je všem dětem tak nějak přirozená. Jarní prázdniny byly dobrou příležitostí, jak umožnit českým i ukrajinským dětem najít společnou řeč skrz zážitky a odlehčit jejich pracujícím rodičům.


V Berouně pracujeme s dětmi už dlouhá léta. Doučujeme je a pomáháme jim a jejich rodičům v komunikaci se školou a se všemi problémy, které s sebou vzdělávání a výchova dětí přináší.

Od počátku války na Ukrajině pomáháme i dětem z uprchlických rodin. Jarní prázdniny byly pro nás další příležitostí, jak jejich cesty propojit.

S kolegyní Olenou jsme připravily program pro děti a zároveň jsme věděly, že tím současně odlehčíme starost pracujícím rodičům. Každý den jsme s dětmi podnikly nějakou zajímavou akci, a to i přes proměnlivé počasí.

Jednou z nezapomenutelných událostí byl náš výlet do Národního muzea v Praze, kde jsme společně prozkoumávali výstavu Evoluce a Mineralogie. Pro některé děti to bylo poprvé, co v pražském muzeu byly a bylo až dojemné sledovat jejich nadšení a touhu vše si vyfotit. 

Myslím, že máme asi 100 fotek drahých kamenů a podmořských živočichů. Jedna holčička fotila vše pro svou maminku, protože věděla, že ona se do muzea asi nikdy nedostane.Co děti ohromně bavilo, byly sportovní aktivity. Některé vznikly spontánně v zázemí Centra KAMIN (komunitně integrační centrum pro Ukrajince v Berouně), kde jsme hráli různé hry, soutěže, piňatu naplněnou dobrotami i oblíbené „židličky“. Dalšími skvělými výlety byla výprava do skateparku i na lanové hřiště. Sport tak dokázal propojit děti ve společných hrách, vybíjené i v závodech na koloběžkách. Při společných hrách se u povzbuzování v týmech zase české děti naučily nová ukrajinská slovíčka. Byl to moc hezký příklad toho, jak společná hra dokáže sjednotit všechny děti bez ohledu na jejich původ či jazykovou bariéru.


Jsou to již dva roky po začátku války na Ukrajině. Míra a síla solidarity byla, zejména na začátku, velmi silná. Vnímáme, že podpora integrace a pohodového soužití v České republice je pořád nesmírně důležitá. A to zejména pro ty děti, které se mnohem flexibilněji dokázaly začlenit a mluví už třeba moc hezky česky.

Jedním z našich cílů (krom plnohodnotného naplnění volného času dětí) bylo propojení českých i ukrajinských dětí z našich služeb. Myslím, že se nám to v tento prázdninový týden docela povedlo.

Jsme nadšené, že jsme s Olenou mohly být součástí takové inspirativní zkušenosti a věříme, že se podaří ještě vytvořit prostor pro setkávání na jiných akcích.

Službu Podpory vzdělávání a Podpory mládeže finančně podpořilo město Beroun.


Autor: Iveta Matoušková

Související články