Příměstský tábor Člověka v tísni: týden plný aktivit

Publikováno: 13. 8. 2021 Doba čtení: 3 minuty
Příměstský tábor Člověka v tísni: týden plný aktivit
© Věra Cvoreňová, Irena Skuhrovcová

Ani tyto prázdniny nemohly být děti z našich služeb ochuzeny o letní aktivity, které si pro ně připravily pracovnice a pracovníci našich vzdělávacích služeb a komunitního centra. Předposlední červencový týden tedy mohly děti využít příměstský tábor, který jim nabídl různé sportovní vyžití, výtvarnou a řemeslnou činnost a vlastivědné a poznávací procházky po Praze. Díky tomu měly děti možnost všestranně se rozvíjet, zkusit si nové a zajímavé činnosti a zlepšit se v týmové spolupráci a samozřejmě poznat nové kamarády a kamarádky.

První den našeho „příměšťáku“ jsme se sešly v kanceláři Člověka v tísni na Smíchově, navzájem se seznámili, vysvětlili si pravidla a řekli si pár organizačních věcí. Pak jsme se vydali na hřiště na Dětském ostrově a zkoušeli, co se dalo. Různé opičí dráhy, zkoušky zručnosti a obratnosti, míčové hry atd. Po obědě a polední pauze nastoupily taneční a pohybové hry a zpěv u kytary, který nikoho z kanceláří nad námi nenechal na pochybách o tom, že se výborně bavíme.


V úterý se naši svěřenci vydali na výlet do Prahy, konkrétně do Obory Hvězda, kde se měli možnost dozvědět spoustu věcí nejen o samotné oboře, ale i o historii Prahy. V tomto lesoparku si zkusili základní tábornické dovednosti jako je orientace podle světových stran, bojovku a stopovačku, rozdělávání ohně a pečení buřtů na k tomu určeném piknikovém místě. Celý tábornický den zakončil návrat vlakem ze stanice Praha-Ruzyně na Masarykovo nádraží.

I středa se nesla ve znamení výletování, tentokrát ale po historických pamětihodnostech Prahy. Děti se s námi vydaly na Malou Stranu a vyjely si lanovkou až na vrch Petřín, kde navštívily zrcadlové bludiště. V petřínském parku pro ně byly uspořádány běžecké závody a motivací jim bylo i povídání o nadané běžkyni z východoslovenské vesnice, která dokázala porazit své starší a lépe obuté soupeřky, i když sama běžela jen v obyčejných balerínkách. Po návratu „na základnu“ jsme si pouštěli hudbu, tancovali a odpočívali po náročném dni.

Ve čtvrtek jsme společně navštívili Aquapark Barrandov, kde se děti mohly dosyta vydovádět na různých vodních atrakcích. Po obědě už následoval spíše odlehčený program v podobě poslechu pohádek a individuálních her.

V pátek jsme začali zlehýnka, hraním her a lego hrátkami. Pak jsme se vrhli do výtvarničení a na motivy příběhu o Hodinářově kolečku, ve kterém děti samy odhalily důležitost i toho nejmenšího a nejslabšího kolečka, si každý z nás namaloval to své kolečko a tím tak trochu i sám sebe. Nakonec jsme se odebrali na Dětský ostrov a celý tábor zakončili Olympiádou, vyhlášením vítězů věrnému heslu “Není důležité zvítězit, ale zúčastnit se” a malou tombolou, ze které si každý odnesl to své nej. 

A byl konec, tak zase za rok. Ostatně děti si už letos rezervovaly místo. :-)

Příměstský tábor se mohl konat i díky podpoře z operačního programu Praha - pól růstu, přičemž se jej zúčastnily děti zapojené rovnou do dvou evropských projektů: "Má komunita, mí lidé II." (reg.č.: CZ.07.3.63/0.0/0.0/20_077/0001741), který realizuje pražská pobočka Člověka v tísni od ledna letošního roku a partnerského projektu "Komunitní Praha 7" (reg.č.: CZ.07.3.63/0.0/0.0/20_077/0001789) který, jako partner Městské části Praha 7, realizuje od února. Moc děkujeme


Autor: Kateřina Fuksová, Irena Skuhrovcová

Související články