Zajišťujeme přístřeší nepálským rodinám, které postihly sesuvy půdy

Zajišťujeme přístřeší nepálským rodinám, které postihly sesuvy půdy

Publikováno: 17. 3. 2021 Doba čtení: 2 minuty

Díky finanční pomoci Evropské unie jsme mohli poskytnou základní humanitární pomoc lidem, které v Nepálu zasáhly sesuvy půdy a připravily je o domov. Zajistili jsme jim společně s místní organizací Phase Nepal dočasná přístřeší a pomohli téměř 2000 ohrožených lidí v okresech Sindhupalchowk, Dhading a Gorkha.

Mezi lidmi, kterým jsme pomohli, je také Dhan Maya Sunar (60). Sunar nevidí na levé oko a žije se svým mužem ve vesnici Pokharidanda v okrese Gorkha. Jejich dcera je vdaná a žije u rodiny svého manžela a starší syn pracuje v Kátmándú. Mladší syn Sunar a Sarki žije v malém přístřešku asi hodinu cesty pěšky od rodičů, protože do jejich současného obydlí by se všichni nevešli. Vedle zemědělství je jediným zdrojem rodinného příjmu to málo peněz, které starší syn vydělá v Kátmándú.

V rámci rozvoje, o který se obec snaží, se začala stavět silnice přímo nad domovem Sunar a jejího manžela. Špatně navržená a nesprávně realizovaná stavba silnice spolu se silnými dešti během letošního monzunového období způsobily sesuv půdy, který jednu stranu domku zcela odnesl. Manželé díkybohu toto neštěstí přežili. 

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Po sesuvu půdy se Sunar s manželem přestěhovali do malého přístřešku vyrobeného z igelitových plachet a starých zrezivělých plechových plátů.

„Většinu času jsme tu jen já a manžel. Někdy se bojím, že by nás mohla napadnout divoká zvířata. Přístřešek není dost pevný na to, aby nás před zvěří ochránil," říká Sunar.

Přístřešek byl velmi malý a jen stěží tam byl prostor na vaření, spaní a uskladnění těch nejdůležitějších věcí. I když jejich původní domek nebyl bezpečný, pořád v něm měli uloženo většinu potřeb pro domácnost a potraviny.

Plech a plachty pro stavbu dočasných příbytků

Místní úřad rodině poskytl vlnitý plech, ale pár neměl dost peněz na koupi zbývajících stavebních materiálů, ani na to, aby si někoho na opravu domku najal, takže manželé nadále zůstávali v nouzovém přístřešku. Poté, co se náš projektový tým dozvěděl o jejich situaci, dodal jim balíčky pro stavbu přístřešku se základními materiály, kde byly například další vlnité plechy, rovné plechy a plachty. Manželé dostali také přikrývky, matraci, oblečení a kuchyňské potřeby. Sunar konečně mohla postavit lepší příbytek se dvěma místnostmi, kde je její rodina v bezpečí před nepřízní počasí i i divokými zvířaty.

„Nejstarší syn nás přijel z Kátmándú navštívit a přístřešek jsme stavěli spolu. Jsem šťastná, že se sem vejde celá rodina. Umožnila nám to právě podpora vaší organizace," říká Sunar. „Nevíme, kdy si budeme moct postavit nový dům. Do té doby máme alespoň bezpečné místo, kde můžeme bydlet celá rodina."


Autor: Ran Subba Gurung, Člověk v tísni Nepál

Související články