Pro Kubu příliš provokativní

Publikováno: 21. 10. 2020 Doba čtení: 1 minuta
Pro Kubu příliš provokativní
© Nonardo Perea

Nonardo Perea je kubánský spisovatel a vizuální umělec, který nemohl umění studovat, ale bez umění žít neuměl. Přestože vyhrál několik ocenění, kubánská vláda jeho díla označila za “provokativní” a “politicky nekorektní”. Mladý homosexuální umělec chtěl tvořit ve svobodné zemi, kde jsou práva LGBT+ respektována, a tak se stal členem umělecko-aktivistického hnutí San Isidro. Když mu kubánské bezpečnostní složky začali vyhrožovat vězením, rozhodl se odejít do španělského exilu, kde může žít a tvořit beze strachu.

Nonardo a Člověk v tísni

Nonardo se zúčastnil několika kurzů video-žurnalistiky organizovaných Člověkem v tísni. V Praze pracoval na svých audio-vizuálních projektech, svobodně demonstroval a jeho román Los amores ejemplares vyšel v českém nakladatelství Fra.

V rozhovoru pro americké LGBT noviny The Washington Blade děkuje Člověku v tísni a Claře, která ho pro pražské workshopy vybrala. I Clara na spolupráci s Nonardem velmi ráda vzpomíná: 

„Když jsem viděla jeho práci, hned jsem věděla, že je talentovaný. Je opravdovou ctí pracovat s umělcem, který má odvahu vymanit se z gendrových norem vštěpovaných společností, ve které vyrůstal a objevovat nové podoby svobody.“

Pokud vás Nonardo Perea zaujal, sledujte ho na Instagramu.


Autor: ČvT

Související články