Pro některé rodiny je i desetikoruna navíc problém, upozornila v reakci na rostoucí ceny energií Dosoudilová pro Respekt

Publikováno: 25. 10. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Pro některé rodiny je i desetikoruna navíc problém, upozornila v reakci na rostoucí ceny energií Dosoudilová pro Respekt
© Martin Kovalčík

Zdražování cen energií v posledních týdnech je natolik prudké, že se mnozí obyvatelé Česka neobejdou bez mimořádné státní pomoci. Navrhovaná pomoc končící vlády ale pravděpodobně nejenže nepůjde uskutečnit, nýbrž ani nebude dostatečná. Jak pro Respekt upozornila naše kolegyně Kateřina Dosoudilová, pro mnohé rodiny v Česku představuje i deset korun v jejich rozpočtu vysokou částku, současné navyšování tak pro mnohé může znamenat závažný problém. Vládní představitelé by si měli v uvědomit, že současná situace dopadne opět nejvýrazněji na chudé a je proto zapotřebí jednat rychle a efektivně.

Dle odhadu Věslava Michalíka ze STAN se může v důsledku zdražování cen energií v akutní nouzi ocitnout až 100 tisíc domácností. Podle slov ministryně práce Jany Maláčové může být pomoc nejpotřebnějším poskytnuta i v rámci stávajícího systému, například zvýšením životního a existenčního minima. Je ovšem třeba vzít na vědomí, že se některé dávky vyplácejí až zpětně. Naproti tomu dražší faktury za energie mohou klientům padlých firem začít chodit ještě před koncem roku. Dalším rizikem je, že někteří lidé zůstanou v drahém nouzovém režimu dodavatele poslední instance až příliš dlouho. Jak také upozornili pro Respekt po zkušenostech s pandemií koronaviru naši terénní pracovníci, vyplácení pomoci často bývá velmi pomalé.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel

Uzavřít co nejdříve trvalou smlouvu

Naši pracovníci proto již několik dní obcházejí lokality, ve kterých působíme, zanechávají informační letáky ve schránkách, komunikují s lidmi a snaží se je o současné situaci informovat. Podle vedoucí sociálních služeb Kateřiny Dosoudilové je klíčové, aby lidé uzavřeli novou trvalou smlouvu co nejdříve – ceny u dodavatele poslední instance jsou až příliš vysoké:

„Žijí tu totiž lidé, pro které i desetikoruna navíc znamená problém. Během roku a půl korony jsme rozdali 1200 klientům potravinovou pomoc, těch lidí v takové nouzi je hodně,“ řekla Dosoudilová pro Respekt. Na příkladu rodiny z Mladobolevska, která, přestože se se svým nynějším rozpočtem vychází skutečně na korunu, v minulém týdnu obdržela předpis na zálohu ve výši pěti tisíc namísto dosavadní tisícikoruny a upozorňuje tak na závažnost situace, ve které se mnohé rodiny ocitají.

Pro všechny, kdo se se současnou situací nevědí rady, nabízíme pomoc na naši help lince.

Článek Jiřího Nádoby a Ivany Svobodové, včetně doporučení, jak zvládnout zdražení energií, vyšel 25.10. 2021 v tištěné verzi týdeníku Respekt.

 

Autor: Člověk v tísni