Proběhla sbírka potravin. Vynesla 520 tun zboží!

Publikováno: 19. 11. 2022 Doba čtení: 3 minuty
Proběhla sbírka potravin. Vynesla 520 tun zboží!
© ČvT

V podzimním kole Sbírky potravin se vybralo neuvěřitelných 468 tun potravin, čímž byl překonán rekord! Z nich lze připravit až 936 000 porcí jídla. Kromě toho zákazníci darovali také 52 tun základní drogerie a hygienických potřeb. Všechno zboží putuje do potravinových bank, ze kterých sociální pracovníci poskytují potravinové balíčky potřebným lidem v nouzi. Sbírka potravin se uskutečnila ve více než 1400 prodejnách po celé České republice a v pěti z nich jsme se připojili i my. Pojďte se s námi podívat, jak to vypadalo v Přerově, Ostrově, Prostějově, Jeseníku nebo Bílině.

V Přerově pomohli i hokejisté

V přerovském Kauflandu pomáhalo s vybíráním potravin nejen našich sedm pracovníků, ale i hokejový tým. „Zubři nám asi na dvě hodiny pomohli s vybíráním. Překvapili nás, předem jsme nevěděli, že přijdou. Potom na konci nakoupili plný vozík potravin, pomohli nám část sbírky převést a vynosit do skladu,“ popisuje koordinátorka služeb Helena Hilscherová. I s jejich pomocí se tak nakonec vybralo 840 kilogramů pomoci, což je o moc lepší výsledek než na jaře. Podle Heleny darovali lidé napříč všemi generacemi. Vyzdvihla také to, že se lidé lépe informovali o tom, co by měli zakoupit a co nejvíce lidem v nouzi pomůže.

V Ostrově vybrali tunu!

Karlovarská pobočka vybrala dokonce 1 059 kg potravin a drogerie v Kauflandu v Ostrově. Dárců přišlo asi 250, o které se postaralo osm našich pracovníků a dobrovolnice. Nálada byla dobrá a dárci milí. Podle koordinátora Richarda Kubíčka oproti jaru darovali daleko více. „Potěšil nás pán, který přiběhl s tím, že nás chce podpořit, ale nemá čas. Vrazil nám 1000,- Kč s tím, že sami víme nejlépe, co koupit. Dále stará babička, která přinesla pytlík cukru a těstovin s tím, že více nemůže dát, ale že chce pomoci těm, co jsou na tom hůře,“ vzpomíná.

V Prostějově opět nejvíce darovali senioři

V Prostějovském Kauflandu darovali lidé 615 kg. Potkat jste mohli tři naše kolegy. „Trochu jsme se báli nálady lidí... abychom nebyli s letáky příliš vtíraví, ale nálada se nevymykala jiným ročníkům, kromě dvou dotazů, jestli to budeme dávat i uprchlíkům," shrnuje koordinátorka služeb Martina Tihlářová, Vybrali jsme o několik kilo víc než minule, opět celkem dost dávali senioři."

V Jeseníku se za dar odvděčí i Ježíšek

Pozadu nezůstal ani Jeseník, kde se vybralo 673,3 kilogramů. Zapojilo se 8 pracovníků naší kanceláře plus dva dobrovolníci. Nálada byla překvapivě pozitivní. Od zákazníků, kteří se rozhodli přispět často zněla věta: ,Ještě na tom nejsme tak špatně, abychom nemohli pomoci těm, kteří to potřebují.' Za celý den jsme ani jednou neslyšeli nějaké negativní ohlasy," říká dluhová a insolvenční poradkyně Ladislava Kubišová.

Podle Ladislavy bylo hodně drobných darů, ale někteří dárci přinesli i plný košík nebo vozík. Ve dvou případech to byla rodina s dětmi a několik jednotlivců. Nejčastějšími dárci byli právě rodiny s dětmi, ale největší část dárců přesto tvořili senioři. Nejdojemnější byla babička s chodítkem, která darovala těstoviny a pár dalších drobností se slovy, že ví, že to není moc, ale ráda by taky přispěla. Další dojemná chvilka byla, když k nám přišly dvě ženy se čtyřmi dětmi a darovaly úplně plný vozík s tím, že se snaží i dětem ukázat, že je správné pomáhat. Na náš dotaz, zda už se děti těší na Ježíška odpověděly, že letos nepřijde, protože děti nebyly hodné a Ježíšek nemá peníze na dárky. Na to jsme jim oponovaly, že jen za ten velmi štědrý dar si k nim Ježíšek určitě cestu najde," vypráví.

Pomáhali jsme i v Bílině

V Bílině jste náš mohli potkat v Penny. Zapojili se čtyři pracovníci a jedna praktikantka, kteří pomohli vybrat 207 kg zboží. Většinou lidé darovali potraviny v jednotkách kusů, většinou těstoviny, rýži, polévky. Šlo hlavně o starší zákazníky," popisuje terénní pracovnice Veronika Bednářová.

Za posledních 12 měsíců jsme potravinou pomoc poskytli 908 rodinám a jednotlivcům. Známe příběhy nízkopříjmových domácností, s čím se samoživitelky a senioři potýkají, a proto pro naše pracovníky předáním potravinového balíčku práce nekončí. Samoživitelkám, seniorům a dalším nabízíme naše sociální služby, kdy řešíme, proč rodina/domácnost nemá dostatek financí. Nabízíme pomoc při hledání zaměstnání nebo vyřízení sociálních dávek, které jsou obzvlášť potřeba, poté co enormně narostly ceny energií," dodává vedoucí sociálních služeb Kateřina Dosoudilová.

Rádi bychom všem dárcům poděkovali, že i v dnešní těžké době přišli a přispěli. Velmi si toho vážíme!

Autor: Eliška Ratiborská

Související články