Proč oběti sexuálního násilí často mlčí?

Publikováno: 3. 6. 2021 Doba čtení: 2 minuty
Proč oběti sexuálního násilí často mlčí?
© Foto: Pixabay.com

Společností burcuje téma sexuálního násilí, znásilnění či domácího násilí. Proč se oběti raději obrací s přáním zachování anonymity na média, řeší problém přes sociální sítě nebo to neřeší dlouhá léta vůbec? 

Z našich zkušeností:

  • Žena cizí státní příslušnosti měla takový strach o své děti, obavu z veřejného zostuzení a velkou nedůvěru k Policii, že nikdy nepodala trestní oznámení na svého manžela, který se na ní řadu let dopouštěl psychického i fyzického násilí. Přestože došlo i na znásilnění, jediné, k čemu se odhodlala, byl po letech manželství rozvod. Násilí na ní spáchané se nijak neřeší.
  • Znásilněná seniorka byla po vyšetření v nemocnici odvezena na policejní stanici. Zde několik hodin vypovídala, stejně jako později ještě několikrát u podání vysvětlení. Opakovaně se změnil vyšetřovatel, a tak byla nucena podávat podrobnou výpověď a důkazy stále dokola. V průběhu vyšetřování jí byl předhazován věkový rozdíl mezi ní a mladším pachatelem. Policie incident zlehčovala jako důsledek možné konzumace alkoholu. Nakonec se zásadní lékařská zpráva „ztratila“ a celá věc byla zastavena.
  • Žena se stala obětí domácího násilí. Po lékařském ošetření ji čekal dlouhý výslech na Policii. Bylo podáno trestní oznámení. Pachatel dostal pouze podmínečný trest za lehké ublížení na zdraví, jelikož se nepodařilo prokázat znásilnění. Soud poukazoval na to, že pokud žena s partnerem nechtěla mít styk, měla spát jinde, nebo se na spaní oblékat tak, aby nemohlo dojít ke styku ve spánku. Navzdory žádosti o oddělený výslech oběti a pachatele před soudem, byla oběť vyslýchána před pachatelem.
  • Žena byla znásilněna bývalým partnerem. Ublížení na těle nebylo zjevné, nebyl dostatek důkazů. Čin byl dáván do souvislosti s poskytováním sexuálních služeb za úplatu a požíváním alkoholu. Věc byla odložena. Žena se celou situací odmítá dále zabývat, cítí se ponížena.
  • Žena napadená svým partnerem absolvovala čtyřhodinový výslech. Poté čekala dvě hodiny na policejní stanici, kde byla odrazována od ochrany oběti. Druhý den jí bylo vyčteno, že si nevzala ochranu jiným policistou. Žena nakonec jednání s Policií vzdala. Celá věc nebyla hned odložena jen díky výpovědím aktivních svědků.
  • Žena byla znásilněna svým bývalým partnerem. Ošetřující lékař jí projevoval nedůvěru a opakovaně se dotazoval, zda si vůbec událost pamatuje, když užívala alkohol a drogy. Podání trestního oznámení žena vzdala s tím, že jí stejně nikdo neuvěří. Poté, co zjistila, že je těhotná, snažila se upít.

Dopustil se na Vás někdo sexuálního násilí? Zažil/a jste znásilnění? Potýkáte se s domácím násilím? Nebo jste se stal/a obětí jiného trestného činu? Ozvěte se naší kolegyni Radce Liškové na radka.liskova@clovekvtisni.cz nebo 602 250 210. Nebuďte na to sám/sama!


Autor: Tereza Králová, Radka Lišková

Související články