Protistátní propaganda po vietnamsku

Publikováno: 13. 10. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Protistátní propaganda po vietnamsku
© Foto: ČvT archiv

Před dvěma dny byla ve svém bytě v jihovietnamském Nha Trangu zatčena známá bloggerka Nguyễn Ngọc Như Quỳnh, píšící pod pseudonymem Maminka Houba (Mẹ Nấm). Měla se dopustit šíření protistátní propagandy, za což jí hrozí vězení na 3–12 let. 

V poslední době se angažovala zejména na podporu rybářů a venkovských obyvatel ze středního Vietnamu, kteří od letošního jara vytrvale protestují proti tamní ocelárně Formosa, stojící za těžkým znečištěním moře a náhlým masovým úhynem ryb a vodních živočichů. Obyvatelé zasaženého území požadují kompenzaci škod a zavření monstrózní ocelárny, která v dubnu havárií při zkušebním provozu zničila mořský ekosystém v oblasti a připravila o živobytí tisíce lidí.

Maminka Houba začala svůj blog psát v roce 2006 jako osobní deník věnovaný její tehdy dvouleté dceři. Když jednoho dne navštívila nemocnici a všimla si, jak je nakládáno s chudými lidmi, kteří nemají dost peněz na úplatky pro zdravotnický personál, svěřila se se svými pocity na svém blogu. Brzy se začala věnovat i širším tématům jako korupci ve státní správě, porušování lidských práv či komplikovaným vztahům mezi Vietnamem a Čínou. Poprvé byla krátce zatčena v roce 2009 za zneužívání demokratických svobod. Byl jí zkonfiskován pas a na nátlak bezpečnostních složek přišla o zaměstnání. Přesto ve svém počínání nepolevila, ba naopak – v roce 2013 stála při založení Sítě vietnamských blogerů a začala pořádat „lidskoprávní kávové dýchánky“. Přestože má zakázáno vycestovat, dostalo se jí i mezinárodního uznání – obdržela prestižní ceny od Human Rights Watch a Civil Rights Defenders a je známá též v zahraničním tisku. Přejeme jí i její rodině hodně sil v těchto těžkých dnech.

Ve Vietnamu nejde zdaleka o ojedinělý případ, minulý týden jsme informovali o soudu s jiným prominentmím blogerem Nguyễn Hữu Vinhem a jeho asistentkou Nguyễn Thị Minh Thuý, kteří byli odsouzeni k pěti a třem letům vězení.

Autor: APosp

Související články