První irácký filmový festival o lidských právech přilákal stovky lidí

Publikováno: 6. 3. 2012 Doba čtení: 2 minuty
První irácký filmový festival o lidských právech přilákal stovky lidí
© Foto:

V Bagdádu se na konci února uskutečnil první irácký festival o lidských právech Baghdad Eye. Na první ročník filmové přehlídky, která se inspirovala festivalem Jeden svět a jíž finančně podpořilo české ministerstvo zahraničí, dorazily stovky lidí.

Mezi hosty na zahájení festivalu nechyběl ani vysoký představitel generálního tajemníka OSN pro Irák Martin Kobler nebo velvyslanec České republiky v Iráku Jozef Vrabec. Videozdravici z centrály OSN v New Yorku poslala i vysoká komisařka OSN pro lidská práva Navanethem Pillay.

"Na projekce chodily stovky lidí. Zajímalo je především téma ženských práv a svoboda slova," řekla šéfka irácké mise společnosti Člověk v tísni Monika Jamborová s tím, že lidé filmové bloky opravdu se zájmem sledovali. Do sálu na Bagdádské univerzitě si našli cestu především studenti a jejich učitelé.

Zdarma mohli zhlédnout jedenáct dokumentů ve třech tématických blocích, pět dokumentů se věnovalo Iráku. "Jedním z nejúspěšnějších filmů byl dokument Moc bezmocných o sametové revoluci, při kterém byl sál velký jako naše Národní divadlo téměř plný," uvedla Monika Jamborová. Po každém bloku pak následovala debata diváků.

Festival se kromě práv žen a svobody projevu věnoval i právům dětí a mladistvých. "To jsou v Iráku nejpalčivější témata," řekl ředitel festivalu Baghdad Eye Kásim Abíd pro agenturu AFP. "Občanská společnost byla v Iráku za desítky let zničena a lidé nemají ponětí o svých právech," dodal s tím, že Baghdad Eye je prvním pokusem, aby lidé skrz dokument pochopili koncept lidských práv.

#~gallery-45~#

Člověk v tísni poskytl partnerské organizaci Iraqi Cultural Support Organisation především know-how a mentoring. "Partneři od nás dostali seznam filmů a DVD, které mohli zhlédnout a vybrat vhodné snímky. Díky českému ministerstvu zahraničí měli peníze na titulky nebo nákup promítacích práv, stejně jako na propagaci festivalu a celkové zajištění jeho přípravy," řekla vedoucí iráckých programů Člověk v tísni Hana Urbanová.

Festival a třídenní přehlídkou v Bagdádu nekončí. Ozvěny festivalu se podle organizátorů uskuteční ještě v dalších iráckých městech. Po úspěšném prvním ročníku je velmi pravděpodobné, že se festival uskuteční i příští rok.

Autor: Petr Štefan, mediální koordinátor