Prvních 250 rodin dostalo potravinovou pomoc

Publikováno: 14. 11. 2013 Doba čtení: 3 minuty
Prvních 250 rodin dostalo potravinovou pomoc
©

Cebu, Praha (14. listopadu 2013) – Humanitární tým Člověka v tísni na Filipínách nakoupil první zásobu potravinové pomoci, kterou bude zítra distribuovat do oblastí zasažených tajfunem Haiyan. Další distribuce pak podle zjištěných potřeb plánuje na neděli a v průběhu dalšího týdne. 

„V této chvíli je nejvíc potřeba voda a jídlo a to zejména pro lidi, kteří zůstali uvěznění v poničených oblastech, odkud je obtížné nebo nemožné se dostat,“ říká vedoucí humanitárních programů Člověk v tísni Marek Štys. „Přestože hlášené počty obětí na životech nejsou tak vysoké, počty raněných a zejména obrovský rozsah postižení je možné srovnat s katastrofou na Haiti,“ vysvětluje Štys. Už teď je podle něj možné říci, že komplexní rekonstrukce postižených oblastí bude trvat nejméně několik let a v chudých regionech si vyžádá přítomnost humanitárních organizací.

V současnosti dorazil tým na ostrov Cebu, kde se věnuje detailnímu mapování postižených oblastí a přípravou prvních distribucí materiální a potravinové pomoci.

Pomoc je možné posílat na konto sbírky SOS Filipíny 37893789/0300

nebo prostřednictvím DMS ve tvaru DMS FILIPINY na číslo 87777

Pro platbu kartou klikněte ZDE.

Během dnešního nakoupil v hlavním městě ostrova Cebu potravinové balíčky pro 250 rodin, které chce zítra dopravit na nejsevernější část ostrova. Tato první distribuce je součástí průzkumné cesty na ostrov Bantayan, kde lidé přežívají v troskách způsobených tajfunem. Potravinové balíčky obsahují jeden a půl kilogramu rýže, balíčky s nudlemi či pitnou vodu. Každý by měl vystačit minimálně na dva až tři dny pro jednu rodinu.

“V šest ráno vyjede šestnáct školních autobusů s dobrovolníky, kteří se organizují v univerzitním kampusu hlavního města Cebu,“ říká Petr Štefan z Člověka v tísni, který potravinovou pomoc organizuje. „Cesta by měla trvat 4 až 5 hodin, ale ještě nevíme, jak budou průjezdné cesty a s čím se setkáme,“ říká Petr Štefan. Další distribuce pak tým plánuje na víkend a další týden. Podle koordinátorů je důležité, že se většina věcí prozatím může nakupovat přímo na ostrovech, což distribuce značně usnadní.

Velkou část pomoci zajišťují v postižených oblastech sami Filipínci, kteří vybírají peníze, nakupují a distribuují pomoc obětem. „Je tu armáda dobrovolníku a spousta iniciativ, které se dávají dohromady přes Facebook,“ vysvětluje Petr Štefan. Jakoukoliv pomoc zvenčí pak podle něj Filipínci vítají s nadšením. „Když prijdeš na letiště, do banky nebo do telefonní společnosti, a řekneš, že jsi humanitární pracovník, tak všichni děkují a vítají tě,“ popisuje solidární atmosféru na ostrovech Petr Štefan.

Aktuální stav konta SOS Filipíny

Na kontě sbírky SOS Filipíny se do dnešního odpoledne sešlo 7,7 milionů korun. Nadace Vodafone navíc přislíbila přispět na sbírku SOS FILIPÍNY jednorázovou částkou 500 000 korun a zdvojit příjem z DMS zaslaných zákazníky Vodafone. Dalším pomoc v hodnotě půlmilionu přislíbil i Nadační fond Avast a Magistrát hlavního města prahy se rozhodl přispět 1 miliónem korun. Při vyhlášení sbírky Člověk v tísni zároveň na pomoc obětem tajfunu okamžitě uvolnil 500 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni.

Pro více informací prosím kontaktujte:

Marek Štys (ČR), vedoucí humanitárních programů ČvT, 777 053 522, Marek.Stys@clovekvtisni.cz 

Petr Štefan (Filipíny), mediální koordinátor ČvT, 00639082365239, petr.stefan@clovekvtisni.cz

Autor: