„Radši zaplatím léky než tohle.“ Lidí, kteří nedokáží platit zálohy, přibývá, uvedl Hůle pro 168 hodin

Publikováno: 8. 11. 2021 Doba čtení: 2 minuty
„Radši zaplatím léky než tohle.“ Lidí, kteří nedokáží platit zálohy, přibývá, uvedl Hůle pro 168 hodin
© čt

Po třech týdnech od ukončení činnosti firmy Bohemia Energy roste počet lidí, kteří nedokáží uplatit současnou výši záloh na energie. V tíživé situaci se ocitají zejména senioři, které mají často platit vyšší zálohy, než kolik činí jejich důchod. V reportáži se nynější zoufalé situaci na poli s energetikou i jejím možným příčinám věnovali reportéři pořadu 168 hodin. 

Přibývá lidí, kteří se na nás obracejí. Obracejí se na mé kolegy v terénu nebo mi běžně píší emaily. Jsou to lidé, kteří jsou vzdělaní, kteří mají práci, nikdy nebyli v exekucích ani neměli dluhy. Ale najednou jsou postaveni před situaci, kdy mají platit zálohy, které jsou prostě mimo jejich příjmové možnosti. Jsou v zoufalé situaci,“ sdělil náš kolega Daniel Hůle, podle kterého se majitel firmy Bohemia Energy, podnikatel Jiří Písařík, zachoval nemravně:

„Je jen obtížně únosné, aby tady takovýto model fungoval – někdo, kdo závodí ve Ferrari, vykládá o svých milionových autech a jak je takový životní styl cool, aby zároveň takhle nechal 900 tisíc klientů na holičkách,“ hodnotí Hůle. Podobně se o strategii manželů Písaříkových vyjadřují i další odborníci, například bývalý generální ředitel Komerční banky Radovan Vávra:

„Že tahle strategie po čase narazí do zdi, je realita. Je tady smutné to, že do té zdi nenarazili akcionáři a majitelé firmy, ale jejich zákazníci, hodnotí Vávra.

V rozporu se zákonem

Skutečnost, že Bohemia Energy přestala vydělávat, způsobil růst cen energií na burzách. Ačkoliv firma klientům slibovala garanci nízkých cen, na které své zákazníky dlouhou dobu lákala, taková smlouva se nakonec ukázala jako neplatná a ze strany firmy vypověditelná. Podle právníků tak byly smlouvy v rozporu se zákonem. Bývalí klienti proto hrozí firmě žalobou. Škody klientům by mohly být spláceny i z majetku Písaříkových.

Selhala i vláda a regulační úřad

Kromě selhání firmy Bohemia Energy se odborníci shodují, že zaspal také energetický regulační úřad i vláda. Snížení DPH i astronomické výše záloh je podle analytiků jen dočasným řešením a odložením akutního problému, který na lidi může začít dopadat hned po Vánocích.

Celou reportáž pořadu 168 hodin ze dne 7.11. 2021 naleznete pod tímto odkazem

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články