Řeč a jízda na kole

Publikováno: 8. 6. 2016 Doba čtení: 2 minuty
Řeč a jízda na kole
© Foto: Daniela Nevolová

Jak to spolu souvisí?

U dětí v je velmi důležité rozvíjet motoriku. Pohybové schopnosti dítěte  a řeč se vzájemně ovlivňují. Pokud u dítěte probíhá správný pohybový vývoj, nastupuje většinou v odpovídajícím období i vývoj řeči. Pokud je postiženo  pohybové ústrojí nebo opožděn motorický vývoj, bývá často opožděn i vývoj řeči. Toto jen na úvod, aby si čtenář uvědomil, jak důležité je u dětí rozvíjet všestranně pohyb. A právě řeč je u některých dětí v předškolním klubu problematická. Děti do Klubíku nastoupí a není jim téměř rozumět, na logopedii dochází málokteré dítko. 

Předškolní klub Klubík se nachází v oblasti bývalého vojenského prostoru Ralsko. Jak lesy, tak i letiště, které jsou v sousedctví přímo vyzývají ke sportovnímu vyžití. Les máme jako velkou překážkovou dráhu, na letiště chodíme skákat přez provaz, běhat mezi kuželkami, hrát míčové hry, jezdit na kole, ale i malovat křídami.

A právě o jízdě na kole bych se ráda zmínila. Do Klubíku dochází děti, které nikdy na kole ani na tříkolce neseděly. Jediný Míša, dnes už téměř  školák, na kole umí jezdit. A tak jsme dostali tři kola, jedno z nich s přídavnými kolečky. A výuka mohla začít. Děti si zprvu myslely, že nasednou na kolo a pojedou. Nikdo nepředpokládal, že udržet nohy na pedálech a šlapat je tak těžké. I tak se děti nenechaly odradit a vrhly se pilně do trénování. Všichni se postupně na kolech střídaly, někomu šlapání šlo lépe, někomu hůře. Komu to moc nešlo, alespoň si kolo vedl za řídítka nebo si nasedl a nohama se odrážel a snažil se na kole udržet rovnováhu. Abychom ztlumili případné pády, začali jsme jezdit na měkých lesních cestách. Děti byly na kole pětkrát a je na nich vidět, žese velmi zlepšují. Hlavně Karolínka, která má ohromnou výdrž  a píli. A právě ona je ukázkový model, jak jízda na kole a pohyb dětí v lese prospívá.

Ještě před rokem se Karolína bála přelézt jakoukoli překážku, seběhnout menší kopeček, přejít přez dřevěnou lávku, vylézt na kládu a dnes se pohybově vyrovná ostatním dětem a i její řeč a celková slovní zásoba se zlepšila. Myslím, že pokud budou děti trénovat jak doposud,  zanedlouho mi na kole sami ujedou.

Autor: Daniela Nevolová, Koordinátorka přeškolního klubu v Ploužnici

Související články