Rehabilitační tříkolka nebo počítač pro nevidomé. Pražská pobočka pomáhá ukrajinským uprchlíkům s postižením

Publikováno: 9. 6. 2022 Doba čtení: 4 minuty
Rehabilitační tříkolka nebo počítač pro nevidomé. Pražská pobočka pomáhá ukrajinským uprchlíkům s postižením
© Natalia Odobesco

Již přes tři měsíce zuří na Ukrajině válka, kvůli které musely miliony Ukrajinců opustit svoje domovy. Jen do Česka jich před ruskou agresí uteklo více než 300 tisíc. S jejich integrací a zajištěním základních potřeb pomáhají i jednotlivé pobočky Člověka v tísni. V rámci pražské pobočky byl zřízen malý tým, který se specializuje na pomoc těmto válečným uprchlíkům a snaží se jim ulehčit jejich nové začátky v České republice. Ty jsou nejtěžší zejména pro zranitelné lidi, jakými jsou například senioři, lidé s postižením nebo lidé s chronickým onemocněním. I v takových případech však pracovníci Člověka v tísni dokáží pomoci. 

Krizový pracovník Jan popisuje svoje setkání s paní Olgou, která utekla do Prahy s dvěma malými synky. Ti se potýkají se zdravotními problémy. "Byli jsme nabídnout naše služby uprchlíkům před válkou na Ukrajině na ubytovně v Třebonicích, kde nás oslovila paní Olga. Poprosila nás, zda bychom ji nedoprovodili k lékaři s jejími dvěma syny, kteří v dětství prodělali dětskou mozkovou obrnu." Podle našeho pracovníka potřebovali doprovod k ortopedovi, aby jednomu z chlapců, který špatně chodí, předepsal ortopedické vložky. Kluci mají bohužel další zdravotní problémy a kromě těžkostí s chůzí navíc oba dva špatně vidí.

Jan pokračuje: "Při doprovodu k lékaři přišla řeč na speciální rehabilitační tříkolku, kterou doma na Ukrajině jeden z chlapců měl, ale kterou si bohužel nemohl vzít s sebou. Tříkolka mu nejen pomáhala rychleji se pohybovat, ale zároveň mu rehabilitovala nohy." Pražská pobočka se tedy rozhodla, že se mu pokusí tříkolku sehnat, aby se mohl snadněji pohybovat, a také aby mohl nohy procvičovat. Protože se jednalo o speciální tříkolku, kterou vyrábí v České republice jenom pár výrobců, nebylo těžké se rozhodnout, kde tříkolku pořídit. Na doporučení vyrazil pracovník s rodinou do Tachlovic do prodejny Loped-Tříkolky s.r.o. Chlapec si na místě vyzkoušel několik tříkolek a tu, která mu vyhovovala nejvíc, jsme mu poté objednali. Do týdne firma tříkolku vyrobila a mohli jsme ji rodině předat.

Naše krizová pracovnice Natalia zase pomohla staršímu manželskému páru ukrajinských uprchlíků, který se obrátil na Help Linku. "Pan Jurij má zrakové postižení a bohužel přestal zcela vidět a jeho paní Galina je po mrtvici, má problémy s chůzí a také špatně vidí,"  vysvětluje Natalia. Pár potřeboval pomoci s doprovodem k lékaři a tlumočením. 

Rekonvalescence po mrtvici vyžaduje mnoho léků, které paní docházely, a tak bylo potřeba rychle najít specialistu, který by se jí ujal. Její manžel také potřeboval předepsat nové léky, takže otázka návštěvy lékaře byla zcela zásadní. Natalia manžele doprovodila do Motolské nemocnice na místí UA Point, poté jim pomohla zařídit si praktického lékaře a nakonec je seznámila s pracovníky SONS (Sjednocená organizace nevidomých a slabozrakých), kteří jim poradili ohledně různých pomůcek, aktivit a možností pro lidi se zrakovým postižením v České republice. Pán nakonec projevil přání učit se česky, k čemuž jsme mu zakoupili speciálně upravený počítač pro potřeby nevidomých lidí. Manželé projevili velkou vděčnost za pomoc našich pracovníků a poslali nám děkovný dopis, který přikládáme.


Доброго дня,

родина Вертелецьких висловлює свою щиру подяку керівникам та працівникам благодійної організації “Людина у скруті” за надану нам допомогу. Ми інвалідам по зору Галина та Юрій.

Подарувавши нам ноутбук благодійна організація дала нам змогу відчути повноцінне життя, завдяки встановленим спеціальним програм ми маємо змогу спілкуватися з друзями, дивитись новини, вивчати чеську мову. Читати різні текстові та аудіо книги, а у вільний час грати в шахи. Дякуємо працівникам Яну, Мирославі та Юлії за надані нам послуги у супроводі та налаштуванні ноутбука. Найщиріші слова подяки висловлюємо працівнику благодійної організації “Людина у скруті” Наталії Одобеско, не шкодуючи свого часу, з материнським піклуванням допомагає нам у різних справах, відвідувати медичні заклади, знайомитися з життям незрячих людей у Чехії. Ще раз дякуємо державі та людям, за надану нам допомогу скрутну годину.

З повагою до вас Галина та Юрій Вертелецькі.


Dobrý den,

Rodina Verteleckých vyjadřuje svoje nejhlubší poděkování vedoucím a pracovníkům neziskové organizace Člověk v tísni za veškerou pomoc, kterou nám poskytli. Jsme zrakově postižený manželský pár Jurij a Galina.

Díky darovanému počítači nám vaše organizace dala možnost začít zase plnohodnotně žít a to zejména díky speciálnímu programu pro nevidomé. Nyní se můžeme spojit s našimi přáteli, poslouchat zprávy a učit se česky. Můžeme také číst knihy, poslouchat audioknihy a ve volných chvílích hrát šachy. Děkujeme pracovníkům organizace, zejména Janovi, Miroslavě a Julii za všechnu pomoc, za doprovod a za instalaci počítače. Největší díky ale patří pracovnici Člověka v tísni Natalii Odobesco, která nám věnuje svůj čas a až s mateřskou péčí nám pomáhá ve všech směrech, ať už se jedná o doprovod k lékaři nebo seznamování s životem nevidomých lidí v České republice. Ještě jednou děkujeme za všechnu pomoc, kterou nám prokazuje váš stát a vaši lidé v těchto těžkých chvílích. 

S pozdravem vaši Galina a Jurij Vertelečtí

Autor: Kateřina Fuksová, Jan Korenc, Natalia Odobesco

Související články