Reportéři ČT: „Obnovujeme na Ukrajině zdroje pitné vody a budujeme sociální prádelny,“ říká Petr Drbohlav, náš regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán

Publikováno: 24. 1. 2024 Doba čtení: 1 minuta
Reportéři ČT: „Obnovujeme na Ukrajině zdroje pitné vody a budujeme sociální prádelny,“ říká Petr Drbohlav, náš regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán
© Foto: Česká televize

Rusové na Ukrajině neútočí pouze na vojenské cíle, ale cíleně ztěžují život i civilní společnosti – ostřelováním ničí ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Vedle dodávek elektřiny a plynu likvidují také vodovodní potrubí. Například v okolí Kachovské přehrady, kde také pomáháme, se po odstřelení hráze Rusy výrazně zhoršila kvalita pitné vody. Právě tam pomáháme obnovit vodní zdroje.

Přístup ke kvalitní pitné vodě pomáhají obnovit místní dobrovolníci nebo zahraniční humanitární organizace. Mezi jednu z nich patříme i my, Člověk v tísni. „Budujeme a rehabilitujeme zdroje pitné vody, které můžou sloužit v některých vesnicích a městech,“ říká Petr Drbohlav, náš regionální ředitel pro Východní partnerství a Balkán.

S vodou pomáháme hlavně v „půlměsíci“

V současné době máme na Ukrajině 10 kanceláří a od začátku agrese jsme pomohli nejméně 1,5 milionu lidí.

„Pracujeme defakto v celé zemi, na západní Ukrajině, v centrální Ukrajině, na východě v regionu, kterému se teď začalo říkat půlměsíc, tedy v oblasti kolem linie fronty,“ dodává Drbohlav. 

Naši pracovníci pomáhají také v Mykolajivu, který před válkou čerpal vodu z Dněpru, vzdáleného zhruba 80 kilometrů. Ruská armáda tam zničila potrubí, které do tohoto přímořského města vede – nyní teče lidem z kohoutků slaná a tvrdá, která se dát použít jen užitkově.

Budujeme i sociální prádelny

Přístup lidí k čisté pitné, ale i užitkové vodě je přitom klíčový. „Budujeme také sociální prádelny, aby tam lidi mohli přijít a vyprat si, umýt se, dát si sprchu,“ popisuje Petr Drbohlav naše další aktivity, kterými lidem v zasažených oblastech pomáháme.

Celou reportáž můžete zhlédnout na stránkách České televize. Za možnost sdílení České televizi děkujeme.

Podpořte nás prosím
Chci vstoupit do Klubu přátel


Autor: Člověk v tísni

Související články