Aktuálně.cz: Za lepší hygienu. Navštívili jsme vesnici v Angole, kde Češi pomáhají stavět latríny

Publikováno: 19. 2. 2019 Doba čtení: 1 minuta
Aktuálně.cz: Za lepší hygienu. Navštívili jsme vesnici v Angole, kde Češi pomáhají stavět latríny
© Jakub Plíhal, Aktuálně.cz

V zapadlé vesnici Jundo v centrální části Angoly není elektřina ani vodovod, lidé jsou tu odkázáni na zemědělství. Jejich země, která leží na jihozápadě Afriky, se potýká s extrémní chudobou a následky vleklé občanské války.

Vysoký šlachovitý muž v ošoupané uniformě postává u pěšiny, která se obtáčí kolem kukuřičných políček a hliněných domů se střechami ze slámy. U malých obydlí schne v dopoledním žáru prádlo pověšené na dřevěných kůlech. Už v deset hodin je tady minimálně 25 stupňů Celsia.

"Jmenuji se Alberto Engundi," představuje se portugalsky a po chvíli přechází do kmenového nářečí. Je náčelníkem vesnice Jundo v centrální části Angoly, rozlehlé země na jihozápadě Afriky. Není tu elektřina ani vodovod. Místní žijí tradičním způsobem života, odkázáni na zemědělství.

Asi šedesátiletý Engundi následně jde vratkým krokem k budce sousedící s jedním z domů. Nízký vchod je zakrytý jen pytlem od brambor. Jednoduchá dřevěná konstrukce pokrytá slámou obklopuje asi tři metry hlubokou díru do země. Takových latrín je ve vesnici, kde žije okolo 550 lidí, více než stovka. S jejich výstavbou pomáhá Člověk v tísni.

Celý článek si můžete přečíst ZDE

Pomáhat můžete i vy - například koupí záchodu nebo jiného Skutečného dárku.
Autor: Jan Hejl

Související články