Rozšiřujeme humanitární tým na Filipínách

Publikováno: 16. 11. 2013 Doba čtení: 3 minuty
 Rozšiřujeme humanitární tým na Filipínách
©

Cebu, Praha (17. listopadu 2013) – Podle prvních průzkumů Člověka v tísni přežívá tisíce lidé v  tajfunem zasažených oblastech téměř bez pomoci v troskách svých domů. Schází jim jídlo, voda i přístřeší. Odhady počtu zasažených podle oficiálních zpráv vystoupaly na bezmála 13 milionů, 1.9 milionů lidí muselo opustit svoje domovy a téměř 300 tisíc obydlí bylo tajfunem poničeno. V reakci na rozsah katastrofy Člověk v tísni navyšuje humanitární tým.  

Odhad počtu lidí, kteří přišli o své domovy nebo je museli opustit, se za jediný den zvýšil z 900 tisíc na 1.9 miliónů. Filipínské ministerstvo sociálních věcí také v pátek o dva miliony navýšilo celkový odhad počtu tajfunem zasažených lidí, kterých je podle aktuálních zjištění 12.9 milionů. Cyklón podle něj zničil 285 993 obydlí a jenom na ostrovech Leyta a Samar srovnal se zemí 1 948 škol a 1 600 školek, což znemožní pokračovat ve výuce 638 tisícům dětí. 

Lidé přežívají v troskách svých domovu

„Z celých vesnic se staly jen hromady trosek, ze kterých se lidé snaží vzkřísit nové živobytí. Přežívají u torz svých domů pod širým nebem, nemají elektřinu, zoufale jim chybí čistá voda i jídlo, z jejich milovaného ostrova se stalo vězení,“ říká Petr Štefan, který v pátek pomáhal distribuovat potravinovou pomoc pro rodiny na ostrově Bantayan.

Míra poškození se ale podle něj na různých místech liší. „Třeba v hlavním městě ostrova je situace stabilizovaná, je tam sice popadané elektrické vedení zničené domy, ale jsou už otevřené obchody. Ale projížděl jsem vesnicemi, kde stojí jen kostel, kterému to urvalo střechu a všechno ostatní je srovnané se zemí. A mezi tím chodí vesničani a vlastně nemají kam jít a přežívají v troskách svých domů,“ popisuje Petr Štefan situaci na ostrově, kde v současnosti nefunguje ani jedna škola a 40 tisíc obyvatel si musí vystačit s jediným přeplněným zdravotnické střediskem.

#~gallery-814~#

Nejhůř jsou na tom ti nejchudší, kterým cyklón zničil způsob obživy. Rybářům potopil nebo poničil lodě a zemědělcům úrodu. Pomoc se přitom na ostrov dostává jen velmi pomalu. „Vozí ji spolky při kostele, nevládní organizace a pár soukromých firem. Všichni si ale stěžují, že chybí pomoc od vlády,“ vysvětluje Štefan.

Právě ostrůvek Bantayan se pak vedle severního cípu ostrova Cebu stane jedním z cílů pomoci Člověka v tísni. Další průzkum proběhne pravděpodobně na sousedním ostrově Leyte. V reakci na katastrofu se tříčlenný koordinační humanitární tým rozšíří o další dva členy, kteří na ostrovy dorazí během pondělí a úterý.

Pomoc je možné posílat na konto sbírky SOS Filipíny 37893789/0300

nebo prostřednictvím DMS ve tvaru DMS FILIPINY na číslo 87777

Pro platbu kartou klikněte ZDE.

Aktuální stav konta SOS Filipíny

Na kontě sbírky SOS Filipíny se do pátku sešlo 8,25 milionů korun. Nadace Vodafone přislíbila přispět na sbírku jednorázovou částkou 500 000 korun a zdvojit příjem z DMS zaslaných zákazníky Vodafone. Dalším pomoc v hodnotě půlmilionu přislíbil Nadační fond Avast. Magistrát hlavního města prahy se rozhodl přispět 1 miliónem korun. Při vyhlášení sbírky Člověk v tísni zároveň na pomoc obětem tajfunu okamžitě uvolnil 500 000 korun z humanitárního fondu Klubu přátel Člověka v tísni.

 

 

Pro více informací prosím kontaktujte:

Petr Štefan (Filipíny), mediální koordinátor ČvT, +639082365239, petr.stefan@clovekvtisni.cz

Marek Štys (ČR), vedoucí humanitárních programů ČvT, 777 053 522, Marek.Stys@clovekvtisni.cz 

Autor: