S hrstkou fazolí do boje proti podvýživě

Publikováno: 20. 11. 2013 Doba čtení: 2 minuty
S hrstkou fazolí do boje proti podvýživě
©

Už celý rok 2013 Člověk v tísni bojuje s dětskou podvýživou v angolské provincii Bié. Hlavním nástrojem, jak snížit tuto chorobu v srdci Angoly je sofistikovaná síť 560 místních dobrovolníků, kteří se 3krát týdně vydávají za nemocnými dětmi. Dobrovolníci tuto náročnou práci vykonávají zadarmo, ve svém volném čase. Člověk v tísni je proto podporuje měsíčními „dárky“. Jako jeden z nejoblíbenějších se ukázaly fazole. Díky dárcům Skutečného dárku jich bylo mezi dobrovolníky na přelomu září a října 2013 rozdistribuováno 1 680 Kg.

Angolu vloni zasáhla extrémní sucha a farmáři tak přišli o velkou část svojí již tak malé úrody. To ještě více prohloubilo dětskou podvýživu a Člověk v tísni se spolu s dalšími dvěma organizacemi podílí na její léčbě. V provincii Bié, kde pracujeme, je přitom podvyživené zhruba každé šesté dítě. Na rozloze zhruba tak velké jako je polovina České republiky, Člověk v tísni spolupracuje s 560 dobrovolníky, kteří pracují v odlehlých rurálních oblastech a zachraňují životy podvyživených dětí.

Jedním z dobrovolníků je i čtyřicetiletý Victorino Chitumba Francisco. „Díky práci pro Člověka v tísni jsem se naučil hodně o tom, co je podvýživa. Vím toho teď víc, než většina lidí, co z nám. Lidé ve vesnicích si mých rad považují,“ říká Victorino.

#~gallery-815~#

„Konečně mi někdo řekl, co mé holčičce je,“ říká třiadvacetiletá Remisia Antonio. Její téměř dvouletá dcera Fatima trpěla podvýživou. Pro podvýživu nemají Angolané v místních jazycích jméno. Je to pro ně nemoc, s kterou si nevědí rady. Remisia měla štěstí, že do její vesnice zavítal Victorino. „Donesl nám léky až do vesnice. Díky Bohu zabraly,“ líčí Remisia. Teď už ví, že aby její dcerka znovu „neonemocněla“, musí jíst od každého trochu. „Victorino nám pořád říká, že na poli máme jídla dostatek, že si trochu těch fazolí a zeleniny musíme také schovávat na vaření.“

Za svou práci dostal Victorino od Člověka v tísni 3 kilogramy fazolí. „Když jsem se dozvěděl, že za svoji práci dostanu fazole, byl jsem nadšený. Každý zemědělec by byl,“ říká. „Určitě je zaseji.“  Dva dny strávené na poli sázením se mu bohatě zhodnotí už za tři měsíce, kdy bude moci sklízet úrodu.

Fazole jsou v Angole jednou ze snadno dostupných nutričně bohatých plodin. Obecně lze říci, že každý vesničan v Bié má pole, na kterém v období dešťů pěstuje fazole a kukuřici, ale většina sklizně končí na místních trzích a ne na talíři.  Tím, že od nás dobrovolníci dostanou fazole pro vlastní stravu, mohou na svém příkladě lépe mezi rodinami šířit informaci jak předejít podvýživě.

http://www.skutecnydarek.cz/

Victorino a dalších 559 dobrovolníků dostali fazole zásluhou štědrosti dárců Skutečného dárku. Díky tomuto charitativnímu e-shopu pomáháme chudým lidem také v řadě dalších zemí světa. Koupí darovacího certifikátu můžete přispět i vy. Uděláte tak radost dvakrát – obdarovanému i člověku na opačném konci světa.

Autor: