Sbírkové konto na pomoc obětem násilí na Ukrajině

Publikováno: 21. 2. 2014 Doba čtení: 2 minuty
Sbírkové konto na pomoc obětem násilí na Ukrajině
©

V reakci na eskalaci konfliktu otevřel Člověk v tísni sbírkové konto Pomoc Ukrajině, jehož cílem je shromáždit finanční prostředky, které na pomoc obětem násilí na Majdanu a jejich rodinám a další potřeby na místě.

V únoru jsme v Kyjevě na krátkou dobu zřídili ordinaci s čtyřmi českými zdravotníky, která vedle výběru pacientů pro převoz do Čech ošetřila desítky dalších zraněných přímo na místě. Zdravotnický tým Člověka v tísni v Kyjevě vybral sedmadvacet a později dalších třináct vážně zraněných pacientů, kteří byli transportováni dvěma vládními letadly do České republiky. Mezi pacienty jsou nejvíce zastoupená zranění očí, komplikované zlomeniny, lebeční fraktury, průstřely a popáleniny. Léčbu u nás hradí česká vláda.

V další fázi pomoci se Člověk v tísni zaměří například na podporu lidí, kteří díky poranění přišli o práci. U několika set zraněných došlo k dočasnému či trvalému snížení pracovní schopnosti a tím i částečné nebo úplné ztrátě příjmu. Stejná situace postihla i rodiny zabitých. „Největší potřeby vidíme ve středně a dlouhodobé pomoci obětem násilí. Ve vybraných případech hradíme léčebné výlohy, následnou péči, rehabilitaci a další služby. Předpokládáme, že podporu budou potřebovat i některé rodiny těch, kteří během protestů přišli o život,“ dodal Pánek.

Vedle materiální a finanční pomoci plánujeme psychoterapeutickou podporu pro vybrané postižné. Vzhledem k dramatické situaci na východě Ukrajiny zvažujeme další pomoc. Člověk v tísni situaci na Ukrajině působí již několik let a plánujeme zde pracovat i v budoucnosti.

Sbírka Pomoc Ukrajině 93209320/0300

Platba ze zahraničí : IBAN CZ22 0300 0000 0000 9320 9320

DMS SOSUKRAJINA na číslo 87777

(Svůj dar si také můžete odečist z daní)

Pro více informací prosím kontaktujte:

Tomáš Urban, tomas.urban@clovekvtisni.cz,  777 787 943

Autor: