Šestá zima na východní Ukrajině: jak ji přežívají lidé ve vesnicích poblíž frontové linie

Publikováno: 4. 3. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Šestá zima na východní Ukrajině: jak ji přežívají lidé ve vesnicích poblíž frontové linie
© Foto: Olena Budahovska

Valentyna Mykolaivna a Leonid Volodymyrovyč spolu žili ve svém domě ve vesnici Hutir Vilnyi v Doněcké oblasti až do doby, než v Donbasu začala válka. Z vesnice neodešli ani během silného bombardování, nechtěli opustit svůj domov. V roce 2018 ale za Valentynou a Leonidem přišli vojáci a řekli, že zůstat na tomto místě je nebezpečné a že musejí co nejdříve odejít.   

Neměli na vybranou, odešli tedy do Zolote III, kde žijí jejich synové se svými rodinami. Ve spěchu si s sebou Valentyna a Leonid zvládli vzít jen to nejnutnější – nějaké oblečení a pár dalších věcí. Doufali, že situace, ve které se ocitli, je jen dočasná. Už to jsou ale téměř dva roky, co museli opustit svůj domov a začít jinde.

„Více než polovina obyvatel Zolote III uprchla a spousta domů je tu opuštěných. Naši známí nám navrhli, abychom bydleli v domě, co tu zůstal po jejich příbuzných, kteří odešli. Báli se o prázdný dům, který stojí v zóně konfliktu. Souhlasili jsme a do domu se nastěhovali, staráme se o něj i o zahradu. Líbí se nám tu, ale strašně se nám stýská po domově ”, říká Valentyna.

Domov zničený v bojích

Frontová linie rozděluje oblasti, které jsou pod kontrolou vlády a mimo ni. Vesnice Hutir Vilnyi leží v oblasti, která pod kontrolou vlády není, během krutých bojů byl dům Valentyny a Leonida zničen. Aby získali sociální výhody a nebyla jim tak odepřena například penze a další administrativní služby ze strany státu, museli se registrovat jako vnitřně vysídlené osoby.

„Konečně se nám podařilo registrovat se a dostáváme sociální podporu, ta je ale velmi malá a nestačí ani na naše základní potřeby. Musíme kupovat léky, protože Valentyna má po všem tom stresu, který jsme prožili, problémy s nohou. Také poplatky za energie jsou teď velmi drahé. Jsme rádi, že nás podporují i humanitární organizace ”, říká Leonid.

Člověk v tísni Valentynu a Leonida podpořil a dal jim peníze, za které si mohli nakoupit uhlí, dřevo a další věci, které jsou pro ně nutné k tomu, aby další zimu na frontové linii na východní Ukrajině přežili. Realizaci tohoto projektu umožňuje štědrá finanční podpora od amerického úřadu USAID pro zahraniční pomoc při katastrofách (OFDA).

Autor: Olena Budahovska , PIN Ukraine Communication Officer

Související články