Sežeňte 60 tisíc, jinak odvezu notebook, hrozil rodině s dětmi v době distanční výuky exekutor

Publikováno: 1. 12. 2020 Doba čtení: 2 minuty
Sežeňte 60 tisíc, jinak odvezu notebook, hrozil rodině s dětmi v době distanční výuky exekutor
© Člověk v tísni

Školní výuka probíhá od poloviny března distančně. Odborníci varují, že několikaměsíční výpadek může mít velmi negativní dopady na vzdělání a budoucnost tisíců dětí. Zatímco Člověk v tísni a další organizace shánějí potřebným dětem techniku a zajišťují dobrovolníky na doučování dětí, někteří exekutoři v listopadu obcházeli domácnosti a hrozili zabavením počítačů k dálkové výuce. Jak ovšem uvedl pro server Novinky.cz dluhový analytik Daniel Hůle, školní potřeby exekuci podléhat nesmějí. Lidé ve finančních problémech ale mnohdy neznají všechna svá práva, a proto je součástí dluhového poradenství Člověka v tísni také asistence s vyškrtáváním věcí, které exekutoři rodinám zabavit nesmějí.

Paní Jana má v péči svá tři vnoučata. Ačkoliv je od začátku školního roku distanční výuka povinná a pro všechny tři děti je tak počítač zcela nezbytnou školní potřebou, exekutor, který do domácnosti na začátku listopadu přišel vymáhat dluh, do soupisu majetku přidal právě notebook a router, který děti při distanční výuce využívají. Paní Janě sdělil, že pokud do dvou dnů nesežene 60 tisíc korun, vybavení si odveze. Jak pro server Novinky.cz uvedl Daniel Hůle, pracovníci na naší help lince paní Janě radili, jak situaci vyřešit. Apelovali zejména na to, aby si dále nepůjčovala žádné další peníze. Pokud by tak učinila, její situace by se mohla výrazně zhoršit.

Školní potřeby exekuci nepodléhají

„Nabídli jsme paní asistenci v tom, že jí pomůžeme s návrhem na vyškrtnutí notebooku ze soupisu. To je právě procedura, jak zamezit tomu, aby exekutor zabavil něco, co zabavit nemůže,“ řekl pro server Novinky.cz dluhový analytik Člověka v tísni Daniel Hůle. Podle slov mluvčí Exekutorské komory Lenky Desatové platí, že školní potřeby exekuci nepodléhají. Přestože dle ní exekutoři vědí, že je distanční výuka povinná, doporučila dlužníkům, aby si opatřili potvrzení ze školy, že se jejich děti účastní distanční výuky. Desatová dodala, že pokud domácnost vlastní více výpočetní techniky, není povinností exekutorů ze seznamu vyloučit všechny. Posouzení toho, zda se v případě výpočetní techniky jedná o školní potřebu, dle mluvčí Exekutorské komory vždy závisí na konkrétní situaci.

V poslední době roste také počet lidí, kteří se do exekucí dostávají například kvůli dluhům na zdravotním pojištění VZP, kde mohou penále vytlačit dluh až na dvojnásobek původní částky. Daniel Hůle se domnívá, že pomoci může zkrácení doby oddlužení z pěti na tři roky a dodává, že přestože mnoho poskytovatelů půjček vychází dlužníkům vstříc a je ochotno přistoupit na rozložení splátek do delšího časového období, některé společnosti si za takové přepočítání účtují i tři tisíce korun. 

Celý článek najdete zde.
Autor: Dagmar Růžičková

Související články