SeznamZpravy: Česko přepnulo do online režimu. Internet ale nemá přes 800 tisíc domácností

Publikováno: 2. 4. 2020 Doba čtení: 2 minuty
SeznamZpravy: Česko přepnulo do online režimu. Internet ale nemá přes 800 tisíc domácností
© Foto: CC0 1.0 Universal, PXfuel

Nová mimořádná opatření, aktuální informace, ale i komunikace s úřady. Kvůli šíření koronaviru Česko přepnulo do online režimu. Přes 800 tisíc domácností je přitom bez internetu.

Lidé žijící z různých důvodů bez přístupu k internetu si mohou v době koronavirové epidemie připadat, že se na ně během mimořádných opatření zapomnělo.

Společnost přirozeně přepnula do online režimu, aby lidé dodržovali sociální odstup a zamezili šíření COVID-19. Komunikuje se převážně přes e-maily a aplikace a lidé, co zůstávají takzvaně offline (bez přístupu k internetu), jsou ve značné nevýhodě.

Popsanou situaci vystihuje příběh, který zachytila Jana Fajstavrová, ředitelka Charity Praha - Holešovice. Během nakupovaní v obchodě narazila na starého pána s holí, ale bez roušky. Ostatní zákazníci mu začali nadávat, že se má chránit.

„Paní mu nadávala, že přece stačí zavolat na některá čísla, která byla uvedena v televizi a na internetu. Pán, už plačící, reagoval, že nemá ani televizi a co je internet, neví,“ líčí Jana Fajstavrová, která pánovi několik roušek darovala.

„Kdybych nejela pro nákup jiným našim klientům, pána bych nepotkala a nikdo by o jeho problémech asi nevěděl,“ dodává ředitelka Charity Praha – Holešovice.

Lid bezinternetový

Sociální pracovníci a neziskové organizace pracující se seniory a lidmi ve finanční nouzi upozorňují, že se pozapomnělo na to, že přístup k internetu není samozřejmý.

„Ten problém je přitom brutálně praktický,“ poznamenává Martin Kovalčík z Člověka v tísni.

Nejde jen o zapomenuté jednotlivce na okraji společnosti. Podle Českého statistického úřadu bylo v roce 2019 bez přístupu k internetu zhruba 836 tisíc domácností, problém se tak může týkat bezmála 19 procent domácností v Česku.

Celý článek si přečtěte ZDE.

Přispějte na SOS Česko
Chci vstoupit do Klubu přátel

          

Autor: Petr Švihel, článek vyšel na webu SeznamZpravy.cz

Související články