Šimon Pánek slaví velkoryse: Na své padesáté narozeniny podpoří politické vězně v nedemokratických režimech

Publikováno: 19. 1. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Šimon Pánek slaví velkoryse: Na své padesáté narozeniny podpoří politické vězně v nedemokratických režimech
© ČvT

Své padesáté narozeniny se ředitel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek rozhodl oslavit velkoryse: místo dárků pro sebe požádal lidi, aby finančně podpořili ty, kteří jsou v nedemokratických zemích věznění nebo pronásledovaní za své názory a za snahu žít svobodně a v souladu s vlastním svědomím navzdory represím režimu. 

“Lidé s odvahou čelit diktátorům a bojovat za svobodu a právo mají můj obrovský obdiv a úctu. Přiznám se, že už s postupujícím věkem víc a víc obdivuji sílu a integritu lidí, kteří jsou pro principy a hodnoty ochotni obětovat tolik, místo toho aby si našli cestu jak žít pohodlně, věnovat se sobě, dětem, rodině…,“ říká Šimon Pánek.

Podpora politických vězňů vždy patřila k velmi důležitým aktivitám Člověka v tísni. Lidé, kteří se v rozhodnou projevovat nesouhlas s nedemokratickým režimem a nenásilnými formami upozorňují na porušování lidských práv, nespravedlnost nebo korupci, se stávají terčem perzekucí, ocitají se před soudem, ve věznicích nebo i v ohrožení života. Političtí vězni jsou mnohdy formálně odsouzeni na základě zfalšovaných důkazů, vynucených přiznání nebo za smyšlené zločiny nepolitického charakteru.

Člověk v tísni v současnosti politickým vězňům a pronásledovaným pomáhá ve 12 zemích světa, nejčastěji v Rusku, Ázerbajdžánu, na anektovaném Krymu, Kubě a v Egyptě. Ve spolupráci s občanskými organizacemi v daných zemích jim poskytuje právní a psychologickou pomoc a neodkladnou lékařskou péči. Obhájci lidských práv a jejich rodiny také často v důsledku svých občanských aktivit ztratí zaměstnání. Člověk v tísni proto materiálně podporuje ty, kteří se dostanou do tíživé finanční situace.

V roce 2016 pomohl Člověk v tísni celkem 1080 pronásledovaným a vězněným osobám.

Od konce prosince přispěli lidé už přes 30 tisíc korun. Sbírka potrvá do 4. února


Autor: ČvT

Související články