Situace na východě Konga se zhoršuje, podvýživou tam trpí každé druhé dítě

Publikováno: 20. 7. 2023 Doba čtení: 4 minuty
Situace na východě Konga se zhoršuje, podvýživou tam trpí každé druhé dítě
© Foto: Tereza Hronová

DR Kongo čelí potravinové krizi už více než dvě desetiletí. V této zemi trpí podvýživou neuvěřitelných 6 milionů dětí. V regionu Jižní Kivu, kde pracujeme, je podvyživené každé druhé dítě a humanitární situace se tam v důsledku sílících ozbrojených konfliktů bohužel od začátku letošního roku prudce zhoršuje. 

Jaké jsou příčiny rozšířené dětské podvýživy v Kongu? 

  • Extrémní chudoba – 60 milionů obyvatel žije s méně než 2,15 dolary na den (46,50 Kč)
  • Dlouhotrvající vnitřní konflikt – lidé prchají před boji a opakovaně opouští své domovy, živnosti a pole, v DR Kongo je 6,3 milionů vnitřních uprchlíků
  • Chybějící infrastruktura – například absence silnic a cest znesnadňuje zásobování a obchod, nedostatečný zdravotní systém nepodchytí podvýživu v počínajícím stádiu, špatný přístup k pitné vodě způsobuje dětem průjmy atd.
  • Nedostatek osvěty – 44 % žen v DR Kongo je negramotných, chybí jim i základní znalost výživových potřeb 

Člověk v tísni v DR Kongo pomáhá lidem už 15 let, v oblasti jsme známí díky našim komplexním a efektivním programům boje proti dětské podvýživě.

CO V ROCE 2022 UDĚLAL Člověk v tísni  v Jižním Kivu:
  • Rozdistribuoval neuvěřitelných 236 850 balení výživového prostředku Plumpy'Nut
  • a 675 balíčků terapeutického mléka pro nejmenší děti v akutní fázi podvýživy
  • do 27 zdravotních středisek k odlehlých venkovských oblastech
A celkem jsme pomohli 280 301 lidem.

Vstupte do Klubu přátel a pomozte nám pomáhat dětem v jedné z nejchudších a nejnebezpečnějších zemí světa:

  • Za 50 Kč vyšetříme 5000 dětí a kojících žen a identifikujeme mezi nimi ty, kteří potřebují zdravotní pomoc kvůli podvýživě
  • Za 185 Kč zajistíme terapeutické jídlo pro jedno těžce podvyživené dítě na týden
  • Za 750 Kč zajistíme komplexní, měsíc trvající léčbu podvyživeného dítěte


Léky, terapeutické mléko a Plumpy'Nut – dětskou podvýživu léčíme, ale také se jí snažíme předcházet 

Naši kolegové na motorkách v nepřístupném terénu zásobují odlehlá zdravotní střediska, cesta jim trvá i několik dní a v oblasti jsme často jediní, kdo tam pomoc dodává.

Terapeutické mléko a výživná arašídová pasta Plumpy'Nut jsou léčebné prostředky určené malým dětem v akutní fázi podvýživy, které již nejsou schopny přijímat normální stravu.

Léky pomáhají léčit nemoci, které napadají podvýživou zesláblý dětský organismus. Děti nejčastěji neumírají přímo hlady, ale právě na některou přidruženou chorobu, nejčastěji na zápal plic.

Vybavení zdravotních středisek, školení personálu a ženské svépomocné skupiny 

Jednoduchá zdravotní střediska na venkově disponují základním vybavením pro diagnostiku a léčbu podvýživy, mají porodnici a poporodní oddělení. Kromě zdravotních nástrojů jim často chybí základní vybavení, jako jsou židle, zásobníky na vodu, moskytiéry, i to umíme na místo dopravit. Vystudovaní lékaři zdravotní střediska většinou pouze občas navštěvují, péče o pacienty spočívá na zdravotních sestrách a bratrech a na porodních bábách, které pomáháme školit.

Ženy mají v Kongu velmi tvrdý život, mají ztížený přístup ke vzdělání i ke zdravotní péči, jsou vystaveny častému sexuálnímu násilí, obvykle jsou jedinými pečujícími osobami v domácnosti. Často si také stěžují, že nemají čas a příležitost k setkávání se spolu, aby si vyměnily zkušenosti a tipy ohledně živobytí. Ženské skupiny fungují v rámci zdravotních středisek, proškolíme lídryně komunit a podpoříme je v organizování přednášek a debat.

Ukázkové lekce vaření – z dostupných surovin vaříme výživnou a chutnou kaši

Ukázková lekce vaření je vítanou společenskou a vzdělávací akcí. V komunitách, kde působíme, naši kolegové na otevřeném ohništi demonstrují postup přípravy chutné a komplexně výživné dětské kaše, tu připravujeme z mouky, drcených sušených ryb, z vývaru z kasavových listů, palmového oleje, soli a cukru. Kaše obsahuje levné a lokálně dostupné suroviny a její příprava je snadná, opakování lekcí zajistí, že si postup všechny přítomné ženy zapamatují a kaši připravují i doma. Dítě, které si na takové kaši pochutná alespoň dvakrát týdně, podvýživou trpět nebude.

Opravy vodních zdrojů

Znečištěná voda na pití je velmi častou příčinou průjmových onemocnění, která trápí především malé děti a způsobují dehydrataci a demineralizaci organismu a zhoršují všudypřítomnou podvýživu. Zvlášť ve vysoko položených venkovských oblastech je přístup k vodě problém, ženy a děti tráví mnoho času cestou pro vodu, kterou nabírají z kalných pramenů. Testujeme vodu z těchto zdrojů na přítomnost bakterií, a dobré zdroje opravujeme, aby se z nich dala nabrat voda bez bahna a sedimentů. 

Zdroje informací:

PIN DRC Insecurity exacerbates the malnutrition crisis in eastern DRC

The World Bank in DRC, overview

Democratic Republic of the Congo Population clock (live)

WFP Democratic Republic of the Congo, Situation Report #47 – 1 June 2023

WFP 2022 Annual Country Report Overview final

Autor: Adriana Černá

Související články