Situace syrských uprchlíků se zhoršuje, Člověk v tísni uvolnil na pomoc další milion korun

Publikováno: 24. 4. 2012 Doba čtení: 3 minuty
Situace syrských uprchlíků se zhoršuje, Člověk v tísni uvolnil na pomoc další milion korun
© Foto:

Člověk v tísni se rozhodl okamžitě z humanitárního fondu Klubu přátel uvolnit milion korun na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku. Organizace spojených národů v Jordánsku registrovala přes deset tisíc syrských uprchlíků, ale podle vládních odhadů je v Jordánku přes sto tisíc Syřanů.

Humanitární organizace odhadují, že alespoň třicet tisíc lidí potřebuje okamžitou pomoc. Jordánská vláda Syřanům zdarma zpřístupnila zdravotní a vzdělávací služby, mnoho lidí zatím přežívá díky pomoci příbuzných. Každým dnem ale přechází hranice několik stovek lidí a místní kapacita pomáhat Syřanům se vyčerpává.

Člověk v tísni už z humanitárního fondu Klubu přátel uvolnil milion korun na podporu podzemní sítě syrských lékařů Doctors Coordinate of Damascus. Další milion korun z fondu bude směřovat na pomoc syrským uprchlíkům v Jordánsku.  

#~gallery-33~#

 „Jsou tu celé rodiny s dětmi, osmnáctiletí kluci, kteří odmítli narukovat do armády a zabíjet vlastní lidi, i opuštěné děti, kterým při přechodu hranic syrští vojáci zastřelili nebo zavřeli rodiče,“ popisuje situaci v Jordánsku Jan Mrkvička, ředitel Humanitární a rozvojové sekce Člověka v tísni, který v Jordánsku osobně hovořil s desítkami Syřanů.

„Každý, s kým jsem mluvil, měl mezi příbuznými někoho, koho zastřelili, zavřeli, nebo umučili k smrti. Mluvil jsem s malými dětmi, kterým před očima zabili jejich blízké, potkal jsem lidi, kterým Asadovi lidé usekli končetiny,“ popisuje svou zkušenost Mrkvička. Časté jsou případy dětí, které z počátku vůbec nemluví,“ líčí situaci v tranzitním táboře v příhraničním městě Ramtha psycholožka Fátima z jordánské organizace Noor Al Hussein.

Člověk v tísni podpoří práci Jordánských organizací a syrských dobrovolníků, kteří utečencům poskytují psychosociální pomoc nebo organizují volnočasové aktivity pro děti, a pomůže se základními potřebami matkám, které do Sýrie přišly těhotné nebo s novorozenci. 

„Málokdo se tady lidem věnuje individuálně, uprchlíci nevědí na koho se obrátit. Kromě toho každý od šestiletých dětí po dospělé prožil pro nás nepředstavitelná traumata a utrpení. Potřebují odbornou pomoc, i pocit, že na ně svět nezapomněl,“ vysvětluje přístup společnosti Člověk v tísni Mrkvička. Uprchlíků, kteří naléhavě potřebují pomoc, stále přibývá. Přidejte se a přispějte na sbírku pro Sýrii.

Pomoc je možné posílat přímo na konto sbírky SOS Sýrie 92329232/0300

nebo pomocí SMS ve tvaru

DMS SYRIE na číslo 87777

Platbu kartou můžete provést ZDE

(Svůj dar si také můžete odečíst z daní)

(IBAN CZ1703000000000092329232)

Člověk v tísni pomáhá i přímo v Sýrii. Díky humanitárnímu fondu Klubu přátel pořídil podzemní síti lékařů Doctors Coordinate of Damascus 30 polních souprav, které obsahují malý chirurgický set s kyslíkovou bombou, pulzním oxymetrem, nosítkami, endotracheální trubicí, dezinfekcí, nástroji na šití, injekčními jehlami a potřebnými léky. Navíc byly vybaveny dva operační sály polních nemocnic, které lékaři využívají k provádění složitějších zákroků pomocí speciálních přístrojů na ošetření hrudních a cévních zranění.

Soupravy a další zdravotnický materiál byl rozdělen mezi více než třicet skupin lékařů pracujících na předměstí Damašku, v Homsu, Dará, Idlíbu, a Deir Ezzoru, kde je používají k ošetřování lidí raněných během protestů. Podzemní síť lékařů navíc dostala příspěvek na dopravu a komunikaci.

Autor: