Situace v Libanonu: Bejrút funguje, ale chybí materiál na opravy

Publikováno: 14. 8. 2020 Doba čtení: 1 minuta
Situace v Libanonu: Bejrút funguje, ale chybí materiál na opravy
© Česká televize

Koordinátorka Člověka v tísni Lenka Filípková, která je nyní v Libanonu a ředitel pro Blízký východ v rámci Humanitární a rozvojové sekce Tomáš Kocian byli hosty ranního vysílání České televize "Studio 6". Řeč byla o aktuální situaci v libanonském hlavním městě Bejrútu, které nedávno ochromil obrovský výbuch skladu s chemikáliemi a o pomoci, kterou na místě poskytne Člověk v tísni.

Lenka Filípková hovořila zejména o tom, jak vypadá aktuální situace na místě: "I přes svou nestabilitu je Bejrút nadále fungující město. S možnostmi nákupu zboží, potraviny nejsou velkým problémem. Chybí samozřejmě některý materiál, například na opravy, zejména sklo, kterého není dostatek. Voda a elektřina je ve většině poničených částech města opět k dispozici. Libanon se ale delší dobu potýká s výpadky elektřiny, v posledních měsících byla státní firma dodávající elektřinu do domácnosti schopna dodat elektřinu třeba i jen dvě hodiny denně."

Podpořte nás prosím
Darovat pravidelně

Tomáš Kocian v rozhovoru popsal, jak bude  pomoc Člověk na místě vypadat. "Budeme se soustředit především na obnovu obydlí. V současné době organizujeme průzkum potřeb, který je zaměřený na mapování poškození, budeme pomáhat lidem vyměňovat dveře, okna, pomáhat vyvážet odpad." Kocian také zmínil sbírku SOS Libanon, na kterou mohou lidé přispět na našich stránkách.  "Rozhodli jsem se utrácet všechny peníze, provozní náklady nebudeme financovat ze sbírky, to znamená všechny peníze půjdou lidem," dodal. 

Celý pořad České televize najdete zde (od 1:00):


Autor: Česká televize a Člověk v tísni

Související články