Skutečné dárky pomáhají již deset let

Publikováno: 17. 12. 2018 Doba čtení: 2 minuty
Skutečné dárky pomáhají již deset let
© Tereza Hronová

Kulaté výročí od vypuštění první kozy na konci roku 2018 oslavil SkutecnyDarek.cz Přes tento dobročinný e-shop Člověka v tísni poslali Češi farmářům v nejchudších zemích už více než 6 tisíc koz a ovcí, vybudovali či opravili přes devět tisíc zdrojů vody nebo zasadili více než 800 tisíc stromů.

„Když jsme Skutečný dárek vymýšleli, věděli jsme, že musíme přijít s něčím novým a neotřelým. Chtěli jsme zaujmout, ale i pobavit,“ říká autor projektu Tomáš Vyhnálek. „Podrobně také dokumentujeme využití peněz a fotíme a natáčíme z distribucí videa, aby měli dárci co nejlepší informace,“ dodává Vyhnálek.

Nejžádanějším dárkem jsou kuřata, za 250 korun jich lidé mohou koupit hned dvacet. Největší tržby za sebou táhne maskot podniku - veselá koza za 900 Kč. 

„Hodnotu dárků stanovujeme z průměru reálných cen, za který zvířata nakupujeme v zemích, kde se distribuují. Jejich výběr vychází z aktuálních potřeb misí,“ popisuje praxi Tomáš Vyhnálek.

„V roce 2018 jsme do výběru nových dárků zapojili i dřívější dárce, kteří v online anketě hlasovali pro Kohoutek na vodu, Zemědělské náčiní a Teplo domova, které během zimy přispěje lidem v Sýrii nebo na Ukrajině,“ dodává Vyhnálek.

ČEŠI UŽ ROZDALI VÍCE NEŽ 15 000 SLEPIC

Již pátým rokem pomáhá e-shop i v České republice, kde Člověk v tísni poskytuje pomoc v 50 městech a obcích a spolupracuje s více jak polovinou základních a středních škol. Z výtěžku e-shopu jsme tak do loňského roku poskytli doučování přibližně 1000 znevýhodněným dětem a rozdali 700 knížek, často vůbec prvních, které si děti domů odnesly.

Celkově pomohli obyvatelé Česka distribuovat farmářům v chudých zemích Afriky a Asie přes 6 tisíc koz a ovcí,  více než 15 tisíc kusů drůbeže nebo dlouhodobě podporovat 20 školicích středisek pro farmáře. V Kambodži podpořil e-shop přes 900 rodin při nákupu ekologických bioplynáren a po celém světě vysadit více než 800 tisíc ovocných stromů. Ve vyprahlých místech mohl Člověk v tísni vybudovat či opravit přes 9 tisíc studní, vodních rezervoárů a lapačů. 

Chcete také pomáhat? Vybrat si z více než třiceti Skutečných dárků ten svůj, můžete ZDE


Autor: Člověk v tísni

Související články