Skutečný dárek pomáhá už 13. rokem. Podívejte se jak a kde!

Publikováno: 22. 12. 2022 Doba čtení: 5 minut
Skutečný dárek pomáhá už 13. rokem. Podívejte se jak a kde!
© Soeurng Kol/PIN Cambodia

V našem charitativním e-shopu Skutečný dárek už lidé nakoupili dárky za více než 195 miliónů korun. A každým rokem přispívají víc a víc. Za 12 let existence projektu jsme nejohroženějším lidem v chudých zemích distribuovali 7761 koz a ovcí, více než 15 300 kusů drůbeže, 241 krav a volů či 328 oslíků s povozem. Po celém světě jsme zasadili 1 096 500 stromů, postavili přes 200 latrín a rozdali přes 17 000 mýdel. Nejvíc se Skutečné dárky prodávají před Vánocemi a největší zájem je o zvířata a školní pomůcky. Kupují je především ženy.

„Když jsme před dvanácti lety Skutečný dárek vymýšleli, věděli jsme, že chceme na český trh přijít s něčím novým. Chtěli jsme naše dárce zaujmout, ale i pobavit. Vymysleli jsme e-shop, kde si můžete koupit darovací certifikát, díky kterému jménem svých blízkých pošlete do Afriky kozu nebo třeba školní tabuli,“ říká autor projektu Tomáš Vyhnálek. „Podrobně také dokumentujeme využití peněz a fotíme a natáčíme z distribucí videa, aby měli dárci o využití dárků co nejlepší informace,“ dodává Vyhnálek.

Skutečný dárek pomáhá už 13. rokem

Za dvanáct let fungování projektu si 76 tisíc dárců objednalo dárky za více než 195 milionů korun a počet nakoupených dárků se každý rok zvyšuje. Zatímco v prvním roce dárci nakoupili dárky za necelých 5 milionů korun, o rok později to už bylo přes 9 milionů, v roce 2015 přes 13 milionů a v roce 2021 už přes 21 milionů korun. „Letos se prodalo dárků zhruba za jeden a půl milionu korun, ale největší nápor očekáváme tradičně v prosinci, kdy proběhne až 90 % nákupů,“ říká Tomáš Vyhnálek.

Kupte Skutečný dárek

Díky Skutečnému dárku pomáháme i v Česku

Skutečný dárek funguje už šestým rokem i v České republice. Za tu dobu jsme znevýhodněným dětem v Česku rozdali přibližně 1 200 knížek a 200 našich dobrovolníků doučuje a podporuje ve vzdělávání každý rok přes 2 000 dětí.

Náš nejnovější Skutečný dárek, SOS Česko, pomůže ohroženým lidem v Česku na cestě z krize. Měsíční zálohy za energie se letos českým rodinám zvedly až o stovky procent, u seniorů někdy náklady na bydlení dosáhly výše důchodu. Stát sice v těchto případech nabízí pomoc primárně v podobě příspěvku na bydlení, ale tu čerpá jen přibližně čtvrtina domácností, které na ni mají nárok. Ti, kdo příspěvek potřebují nejvíce, o něm často ani nevědí, nebo si o něj neumí požádat. Díky Skutečnému dárku rozšíříme týmy  poradců, terénních pracovníků a kapacitu help linky, aby se podpora dostala k co nejvíce lidem a domácnostem zasažených inflací a energetickou krizí. 

Letos byl obzvlášť těžký rok. Ruská agrese na Ukrajině vyhnala miliony lidí z domova a Česká republika spoustu uprchlíků přijala. Navíc v Česku čelíme zvyšujícím se cenám za energie a za potraviny, což zasáhlo každého z nás, u domácností s nízkými příjmy je to však opravdu vážná situace. Přesto letošní rok opět ukázal, jak štědří Češi a Češky jsou a že chtějí pomáhat. Skutečný dárek je už po třinácté možnost, jak darovat něco smysluplného a pomoci lidem v těžké situaci,“ říká ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

Jak Skutečný dárek opravdu pomáhá

Pomáháme tam, kde je to potřeba. V suché Etiopii stavíme studny a pomáháme rodinám s obživou, v DR Kongo bojujeme s dětskou podvýživou. Nově pomáháme díky Skutečnému dárku Naděje pro Ukrajinu také na Ukrajině, kde pomáháme opravovat školy nebo vodovodní řad.

Člověk v tísni pomáhá přímo na Ukrajině od začátku konfliktu stovkám tisíc lidí. Díky Skutečnému dárku budeme moci flexibilně pomáhat tam, kde to bude zrovna nejvíce potřeba – od opravy oken a zničených domů, přes zajištění pitné vody do vesnicí a měst, kde je zničená infrastruktura, nebo opravy škol a vybavení tříd, aby se děti mohly co nejdříve vrátit do školních lavic,“ říká Tomáš Vyhnálek.

Dárky navrhují na základě průzkumu samotné mise a včleňují je do svých dlouhodobých programů, aby tak místním lidem, kteří kvůli válečnému konfliktu či živelné katastrofě přišli o obživu, pomohli postavit se na vlastní nohy. 

Skutečný dárek je geniálně jednoduchý, a přitom smysluplný systém. Podobná možnost darovat a přitom pomoci je široce rozšířená v anglosaských zemích a na severu Evropy. U nás stále více lidí volí možnost nezapomenout na své blízké a přitom jim nekupovat zbytečnost, na kterou padá další rok prach,“ vysvětluje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

„Před časem jsme v Etiopii seděli na louce s ženami, které od dárců Čech a Moravy obdržely 128 koz. Ty ženy patřily mezi nejchudší ve vesnici a každá dostala čtyři kozy, aby si založila malý chov. Přivítaly nás tradičním tancem a ze všech sálala radost a naděje, že jim Skutečné dárky přinesou lepší život,“ říká Tomáš Vyhnálek.

„Ukázali jsme jim, jak vypadá darovací certifikát, a vysvětlili, jak celý projekt funguje. Pro místní ženy to bylo jen stěží pochopitelné. Pro nás to byl silný zážitek - mít v jedné ruce darovací certifikát a druhou rukou drbat v Africe skutečnou kozu,“ směje se Vyhnálek.

Více konkrétních údajů o tom, kde všude naše Skutečné dárky pomáhají, si můžete přečíst v našem shrnutí dosavadní pomoci v letech 2009 až 2022.

Jak Skutečný dárek funguje v praxi

Princip je velmi jednoduchý. Dárce si zakoupí tištěný nebo elektronický certifikát, který s věnováním dá pod stromeček svým blízkým. Například nákupem certifikátu Skutečná koza přispěje do programu OBŽIVA a za tento dar bude koupena koza. Pokud bude ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a bude potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, místo kozy nakoupíme je. Za dar tedy vždy nakoupíme to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ A VODA. 

Více konkrétních informací naleznete na našich stránkách Skutečného dárku v sekci Časté dotazy.

Kontakty:

Tereza Kurovská, koordinátorka kampaně Skutečný dárek:

tereza.kurovska@clovekvtisni.cz

Jana Svitáková, péče o dárce:

darek@clovekvtisni.cz

Autor: Člověk v tísni

Související články