Skutečný dárek pomáhá už 14. rokem. Podívejte se jak a kde!

Publikováno: 23. 11. 2023 Doba čtení: 5 minut
Skutečný dárek pomáhá už 14. rokem. Podívejte se jak a kde!
© Foto: Tereza Hronová

V našem charitativním e-shopu Skutečný dárek už lidé nakoupili dárky za více než 220 miliónů korun. A každým rokem přispívají víc a víc. Za 14 let existence projektu jsme nejohroženějším lidem v chudých zemích distribuovali 7710 koz a ovcí, více než 15 300 kusů drůbeže, 328 oslíků s povozem nebo jsme naočkovali 28 374 krav. Po celém světě jsme zasadili 1 100 600 stromů, postavili nebo opravili přes 9 100 vodních zdrojů a rozdali přes 17 000 mýdel. Nejvíc se naše Skutečné dárky prodávají před Vánocemi a největší zájem je o zvířata a školní pomůcky. Od loňského roku kupují také lidé pomoc pro Ukrajinu.

„Když jsme před čtrnácti lety Skutečný dárek vymýšleli, věděli jsme, že chceme na český trh přijít s něčím novým. Chtěli jsme naše dárce zaujmout, ale i pobavit. Vymysleli jsme e-shop, kde si můžete koupit darovací certifikát, díky kterému jménem svých blízkých pošlete do Afriky kozu nebo třeba školní tabuli, říká autor projektu Tomáš Vyhnálek. „Podrobně také dokumentujeme využití peněz a fotíme a natáčíme z distribucí videa, aby měli dárci o využití dárků co nejlepší informace,“ dodává Vyhnálek.

„Nejvíce Skutečných dárků si lidé koupí v předvánočním období. Nejčastěji si pořizují kuřata a školní pomůcky pro děti v Africe. Od loňského roku je ale obrovský zájem pomoci na Ukrajině, takže se Naděje pro Ukrajinu zařadila mezi tři nejprodávanější darovací certifikáty. Letos si lidé mohu vybrat z více než 30 různých dárků a novinkou je celá klimatická edice,“ doplňuje Vyhnálek. 

Skutečný dárek pomáhá už 14. rokem

Za čtrnáct let fungování projektu si 80 tisíc dárců objednalo dárky za více než 220 milionů korun a počet nakoupených dárků se každý rok zvyšuje. Zatímco v prvním roce dárci nakoupili dárky za necelých 5 milionů korun, o rok později to už bylo přes 9 milionů, v roce 2015 přes 13 milionů a v roce 2022 už přes 27 milionů korun. „Největší nápor očekáváme tradičně v prosinci, kdy proběhne až 90 % nákupů,“ říká Tomáš Vyhnálek.

„Když vidím každou jednotlivou rodinu, která dostala domácí zvířata, nářadí na pole anebo si chodí k blízké pumpě konečně pro čistou studenou dobrou vodu, někde uprostřed konce světa, kde po staletí musili vyjít s minimem a spokojit se s vodou z řeky, mám opravdu velkou radost. A cítím hrdost nad tím, jak každý certifikát Skutečného dárku skutečně pomáhá, jak každý, kdo se rozhodne jej koupit, Skutečně pomáhá!” říká o dopadech Skutečného dárku náš ředitel Šimon Pánek.

Neustále přidáváme nové dárky

Letos jsme přidali 8 nových certifikátů. Narodit se jako žena znamená mnohde narodit se s menšími právy. Certifikát Bezpečný svět pro ženy podpoří ženy ve světě v boji za rovná práva a lepší budoucnost.

Letošní českou novinkou je dárek Skutečná vložka, která chce odtabuizovat téma menstruační chudoby. Pro některé nízkopříjmové rodiny v Česku je téměř nemožné zaplatit stovky až tisíce korun ročně za menstruační potřeby, provizorní řešení bývají nepohodlná a skýtají také riziko zdravotních problémů. Díky zakoupenému dárku nejenže dívkám poskytneme spolehlivé menstruační potřeby, ale podpoříme také jejich důstojnost, sebeúctu i zdraví a odstraníme zbytečnou překážku v cestě za vzděláním.

Darovací certifikáty Solární energie a Bioplynárna pak umožňují získat dostatek energie, a to způsobem šetrným k přírodě. Další pak pomáhají s ochranou půdy, například sázením a péčí o stromy nebo výrobou „zázračného uhlí“.

Kupte Skutečný dárek

Díky Skutečnému dárku pomáháme i v Česku

Skutečný dárek funguje už sedmým rokem i v České republice. Za tu dobu jsme znevýhodněným dětem v Česku rozdali přibližně 1 200 knížek a 200 našich dobrovolníků doučuje a podporuje ve vzdělávání každý rok přes 2 000 dětí.

Podporovali jsme také děti ze sociálně znevýhodněného prostředí. S přípravou do školy jsme pomohli 1008 dětem, naše předškolní kluby navštívilo 327 holčiček a chlapečků. Pomáhali jsme i lidem, na které nejvíce dolehla energetická krize.

Jak Skutečný dárek opravdu pomáhá

Pomáháme tam, kde je to potřeba. V suché Etiopii budujeme studny a pomáháme rodinám získat dobytek nezbytný k obživě, v DR Kongo bojujeme s dětskou podvýživou. 

Od loňského roku pomáháme také s obnovou Ukrajiny, a to díky Skutečnému dárku Naděje pro Ukrajinu. Ze získaných peněz pomáháme opravovat školy nebo vodovodní řad.

Člověk v tísni pomáhá přímo na Ukrajině od začátku konfliktu stovkám tisíc lidí. Díky Skutečnému dárku můžeme flexibilně pomáhat tam, kde to bude zrovna nejvíce potřeba – od opravy oken a zničených domů, přes zajištění pitné vody do vesnicí a měst, kde je zničená infrastruktura, nebo opravy škol a vybavení tříd, aby se děti mohly co nejdříve vrátit do školních lavic,“ říká Tomáš Vyhnálek.

Dárky navrhují na základě průzkumu samotné mise a včleňují je do svých dlouhodobých programů, aby tak místním lidem, kteří kvůli válečnému konfliktu či živelné katastrofě přišli o obživu, pomohli postavit se na vlastní nohy. 

Skutečný dárek je geniálně jednoduchý, a přitom smysluplný systém. Podobná možnost darovat a přitom pomoci je široce rozšířená v anglosaských zemích a na severu Evropy. U nás stále více lidí volí možnost nezapomenout na své blízké a přitom jim nekupovat zbytečnost, na kterou padá další rok prach,“ vysvětluje ředitel Člověka v tísni Šimon Pánek.

„Před časem jsme v Etiopii seděli na louce s ženami, které od dárců Čech a Moravy obdržely 128 koz. Ty ženy patřily mezi nejchudší ve vesnici a každá dostala čtyři kozy, aby si založila malý chov. Přivítaly nás tradičním tancem a ze všech sálala radost a naděje, že jim Skutečné dárky přinesou lepší život,“ říká Tomáš Vyhnálek.

„Ukázali jsme jim, jak vypadá darovací certifikát, a vysvětlili, jak celý projekt funguje. Pro místní ženy to bylo jen stěží pochopitelné. Pro nás to byl silný zážitek  mít v jedné ruce darovací certifikát a druhou rukou drbat v Africe skutečnou kozu,“ směje se Vyhnálek.

Více konkrétních údajů o tom, kde všude naše Skutečné dárky pomáhají, si můžete přečíst v našem shrnutí dosavadní pomoci v letech 2009 až 2023.

Jak Skutečný dárek funguje v praxi

Princip je velmi jednoduchý. Dárce si zakoupí tištěný nebo elektronický certifikát, který s věnováním dá pod stromeček svým blízkým. Například nákupem certifikátu Skutečná koza přispěje do programu OBŽIVA a za tento dar bude koupena koza. Pokud bude ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a bude potřebnější nakoupit jiné prvky programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, místo kozy nakoupíme je. Za dar tedy vždy nakoupíme to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ A VODA. 

Více konkrétních informací naleznete na našich stránkách Skutečného dárku v sekci Časté dotazy.

Kontakty:

Tereza Kurovská, koordinátorka kampaně Skutečný dárek:

tereza.kurovska@clovekvtisni.cz

Jana Svitáková, péče o dárce:

darek@clovekvtisni.cz

Autor: Člověk v tísni

Související články