Skutečný dárek pomáhá při pandemii. Lidé mohou darovat doučovaní dětem v Česku i v Africe

Publikováno: 3. 12. 2020 Doba čtení: 5 minut
Skutečný dárek pomáhá při pandemii. Lidé mohou darovat doučovaní dětem v Česku i v Africe
© Foto: Člověk v tísni

Charitativní eshop Člověka v tísni SkutecnyDarek.cz pomůže při pandemii koronaviru. Lidé přes něj mohou darovat doučovaní dětem v Česku, ale i v Africe, kde se rovněž zavírají školy. Rozšíří tak možnost věnovat pod stromeček tradiční dárky jako kozy, slepice, studny a záchody, které organizace distribuuje či staví v nejchudších zemích světa. A nebo první knížky, které rozdává dětem v Česku.  

“Krize dopadá nejvíce na ty nejslabší. U nás domácnosti, často jen s jedním rodičem, které nemají ani jeden počítač a dostatečné připojení nebo lidi, kteří upadli do dluhů,” říká Šimon Pánek, ředitel Člověka v tísni. “Ve světě obyvatele nejchudších nebo válkou zasažených zemí, rodiny, které ještě před příchodem krize jen tak tak vyšly s jedním jídlem denně a jsou zcela bez rezerv. Všechny ty je možné letos podpořit koupí nových Skutečných dárků, které reagují na dopady koronavirové krize doma i ve světě, kde Člověk v tísni pracuje,” dodává Pánek.

Vzdor náročnosti situace distribuoval Člověk v tísni roušky, mýdla a dezinfekci, školil zdravotníky a zajišťoval zdroje pitné vody v chudých oblastech Asie i Afriky. Zavírání škol postihlo chudé oblasti v Etiopii, stejně jako válkou zmítanou Sýrii. Člověk v tísni v těchto a mnoha dalších zemích vyvinul s učiteli a facilitátory systém vzdálené výuky, vždy podle místních podmínek. Někde využil mobilní aplikace, jinde podpořil místní učitele nebo nákup učebnic a dalších školních pomůcek a pomohl tak pokračovat ve výuce desítkám tisíc dětí.

V Česku doučuje spolu s dobrovolníky či jinak podporuje ve vzdělávání na dálku více než 900 znevýhodněných dětí a dalším stovkám pomáhá ve svých předškolkách či nízkoprahových klubech. Díky Skutečnému dárku poskytl podporu 300 učitelům a asistentům pedagoga, a ve vzdělávání pomohl 931 znevýhodněným dětem. 170 pak obdaroval knížkou, která byla pro řadu z nich vůbec první knížkou v životě. Pro nejmenší vybral pohádky, pro ty starší komiksy nebo dobrodružné knihy, které v nich mohou vzbudit dlouhodobý zájem o čtení. 

BOJ S COVIDEM POD STROMEČEK

V reakci na pandemii zařadil Člověk v tísni do eshopu certifikát Boj s covidem v Česku, který je určen na dluhové poradenství, doučování dětí na dálku a zpřístupnění techniky, aby se mohly zapojit do online výuky. V urgentních případech zajišťuje organizace i potravinovou pomoc.

Na pomoc lidem v chudých zemích mohou dárci přispět zakoupením certifikátu Boj s covidem ve světě. Díky němu Člověk v tísni dodá ochranné a hygienické pomůcky pro nejzranitelnější a na podporu zdravotníků. Ve venkovských oblastech Afriky, kde vinou pandemie zavřeli školy, mohou dárci podpořit děti u učitele nákupem materiálů a učebnic pro domácí výuku.

Další novinkou je certifikát Záchrana dětského života na program prevence podvýživy. Ta má na svědomí více dětských životů než všechny probíhající válečné konflikty. Nemocné děti mají špatnou imunitu a umírají i na banální onemocnění, jako je průjem. Člověk v tísni v akutních případech využívá obohacené arašídové máslo Plumpy´Nut, které dokáže zachránit více než 90 % podvyživených dětí.

POMOC VE ZTÍŽENÝCH PODMÍNKÁCH

Pandemie přinutila organizaci ke změně v poskytování pomoci a na řadě míst ztížila možnost pohybu jeho pracovníků. Přes náročné podmínky dokázali pomáhat potřebným.

Díky Skutečnému dárku rozdal Člověk v tísni 447 koz a 178 ovcí a pomohl zlepšit zemědělství 14 600 farmářů. Části z nich daroval 53 500 sazenic, 1 855 obdrželo zemědělské nástroje a semena. Pro zdravotní pomoc v odlehlých oblastech vyškolil 263 zdravotníků a 158 porodních asistentek. 162 000 studentů podpořil odbornými kurzy, které jim pomohou se uplatnit na trhu práce. 1 709 dívek dostalo vlastní školní pomůcky. Více o pomoci ze Skutečného dárku v roce 2020 zde.

Za 12 let fungování rozdala organizace díky českým dárcům farmářům v chudých zemích Afriky a Asie 7 220 koz a ovcí, více než 15 300 kusů drůbeže, 241 krav a volů a 328 oslíků s povozem. Postavila 220 včelích úlů, podpořila 164 včelařů v Gruzii, vybavila 327 škol a pedagogických center potřebným nábytkem, učebnicemi nebo školními pomůckami. Vybudovala nebo opravila přes 9 016 vodních zdrojů a po celém světě zasadila na 1 076 500 stromů. Souhrn pomoci ze Skutečného dárku čtěte zde.

LIDÉ PŘISPÍVAJÍ VÍCE, VZDOR KORONAVIRU

Lidé z Česka darují každý rok přes eshop SkutecnyDarek.cz o něco více pomoci. Od roku 2009, kdy eshop začínal vzrostla hodnota darů z necelých 5 milionů na loňských 22,5 milionů korun. I letos už výsledky od listopadu do dnešního dne (3. 12. 2020) o půl milionu korun přesahují minulý rok. V listopadu a prosinci přitom lidé nakoupí 84 % těchto dárků. „Ukazuje to, že jsou Češi ochotní pomoci i vzdor koronaviru,“  komentuje výsledky Tomáš Vyhnálek, vedoucí fundraisingu Člověka v tísni. „Inspirovali jsme se podobným projektem partnerské organizace v Irsku, ale od té doby jsme je už o kus předběhli,“ dodává Vyhnálek.

“Letos čekáme, že zájem o elektronické certifikáty ještě vzroste, protože lidé nebudou chtít v době pandemie pro svůj dárek na poštu. Abychom jim vyšli vstříc, zcela jsme změnili design, takže certifikát teď vypadá nádherně i vytištěný na domácí tiskárně,” odhaluje pozadí příprav na předvánoční nákupy Vyhnálek. Pětina dárců, kteří nevyžadují jakékoli certifikát, pak loni přispěla 5 miliony korun. „Využívají prostě eshop jako možnost darování na dobrou věc a nechtějí ani certifikát zaslat e-mailem,“ vysvětluje Vyhnálek.

„Hodnotu dárků stanovujeme z průměru reálných cen, za kterou zvířata, osivo a další komodity nakupujeme v zemích, kde se distribuují. Jejich výběr vychází z aktuálních potřeb našich misí,“ popisuje praxi Tomáš Vyhnálek.

O SKUTEČNÉM DÁRKU

SkutecnyDarek.cz je charitativní e-shop Člověka v tísni určený na podporu lidí v nejchudších zemích světa. Dárci v něm nakupují tištěné nebo elektronické certifikáty, které s věnováním darují pod stromeček svým blízkým. Princip fungování je jednoduchý. Například nákupem certifikátu Veselé kozy přispějí do programu OBŽIVA a za jejich dar je nakoupena například koza. Pokud je ale v dané chvíli prodáno příliš mnoho koz a je potřebnější nakoupit jiné prvky z programu OBŽIVA, jako například ovce, zemědělské nářadí nebo sazenice stromů, nakoupí Člověk v tísni je. Za dar tedy vždy nakoupí to nejpotřebnější v programu OBŽIVA, který dává lidem práci. Podobně je tomu s programy ŠKOLY, ZDRAVÍ, VODA a VZDĚLÁNÍ V ČR. Detailní vysvětlení lze najít na http://www.skutecnydarek.cz/pages/faq/

Loni si netradiční dárek pořídilo 15 000 dárců, kteří loni na eshopu nakoupili přes 37 000 darovacích certifikátu. Více než polovina byli nově nakupující, které přilákala možnost pomoci touto netradiční cestou a ještě vyřešit otázku dárků. Dříve si lidé kupovali především tištěné certifikáty, loni ale více než třetina lidí dala přednost certifikátu elektronickému, který následně přepošlou e-mailem, nebo si vytisknou a darují v obálce svým blízkým.

Pro více informací kontaktujte:


Autor: Člověk v tísni

Související články